Tvrtke ne mogu pronaći dovoljno informatičara pa neke nude posao i studentima, a ima ponuda čak i srednjoškolcima. Obećavaju im dodatnu edukaciju i priliku za napredovanje.
Ako neki dio gospodarstva odolijeva pandemijskim pritiscima, onda je to sektor informatičkih tehnologija. Dapače, najbolji među njima u krizi prepoznaju šansu te – i dalje zapošljavaju. Ako imaju koga. Ericsson Nikola Tesla lani je zaposlio 200-tinjak, ove godine do 1. rujna već 347 uglavnom mladih stručnjaka. No, plan je bio još mnogo ambiciozniji.
“Željeli smo 600, nismo uspjeli, plan je 500 novih stručnjaka do kraja godine”, rekla je Gordana Kovačević, predsjednica naše najveće ICT Tvrtke, Ericsson Nikola Tesla, prenosi N1.
Potreba za radnicima je tolika da ne mogu dočekati da ljudi završe fakultet.
“To je nama izuzetno spor proces, zato nudimo i studentima da se pridruže našim timovima, educiramo ih dodatno, uspostavljamo izvrsne odnose s fakultetima, jer ta brzina promjena koja se događa je nevjerojatna”, kaže Kovačević.
“Mladim ljudima jako je zanimljivo da pokrenu svoju kompaniju”
I potražnja je nevjerojatna. Tesla trenutno traži 500-tinjak godišnje, a ukupni potencijal hrvatskog tržišta je svega oko 1500 STEM-ovaca svih boja. Temu je komentirao i Željko Krizmanić, koordinator Bird Incubatora:
“Kompanije sad već neko vrijeme regrutiraju, ne samo one koji izlaze s fakulteta, već i one koji su još uvijek na fakultetu, treća ili četvrta godina i već ih na neki način pokušavaju zarobiti kod sebe”.
U lovu su ne samo oni najveći, već i brojni startupovi. A tu su i oni koji odmah po izlasku s fakulteta sanjaju stvoriti svoje vlastito poduzetničko čudo.
“Isto tako, vrlo je zanimljivo mladim ljudima da sami pokrenu svoju kompaniju, zato što je bilo jako puno uspješnih primjera u zadnje vrijeme, poput Nanobita, Infinuma, Rimca, kompanije koje nisu postojale prije 12 godina, a sad su evaluirane na preko milijardu dolara, tako da jako puno raste ta startup kultura. Čak i oni već danas traže, ja znam nekoliko startupova u Bird incubatoru, koji traže stručnjake, i teško ih pronalaze”, kaže Krizmanić.
“Treba prilagoditi školske programe”
Kovačević, pak, kaže kako država treba školske programe prilagoditi novim tehnologijama i industrijama budućnosti, inače će najsposobniji biti stalna meta stranih lovaca na glave.
“Zapravo cijela Europa ima manjak stručnjaka s ICT vještinama, ako se ne dogodi nešto potpuno drugačije, u smislu izobrazbe, stvaranja novih znanja i prekvalifikacija, jedni drugima će nasilno uzimati stručnjake, na način da stvaraju uvjete rada, što mislim da nije dobro”, veli.
Imperativ je promoviranje STEM-a još od osnovne škole te stipendiranje domaćih talenata još od srednjih škola, poručuje Kovačević. Možda jedini način da perspektivne hrvatske tvrtke za sebe vežu one najbolje.
O mladima je govorio i stručnjak za IT sigurnost, Alen Delić:
“Ono što jest problem mladima je što oni nisu lojalni, a kad nisu lojalni, dolazi do brzog preokreta, a onda naravno da i izvan hrvatske traže različite modele koji njima odgovaraju. Bojim se da je vrijeme formalnih obaveza prošlo, mislim da to više ne funkcionira, danas postoje različiti modeli, od toga koju kavu mladi piju na poslu, do nekih drugih stvari da bi ih se zadržalo. Dakle, ICT-jevci nisu nogometaši? Definitivno nisu nogometaši”.
Izvor: N1