Norveška vjeruje da budućnost rada počinje bez umjetne inteligencije u učionici
Novosti s tržišta rada

Norveška vjeruje da budućnost rada počinje bez umjetne inteligencije u učionici

26. 06. 2026.

Norveška smatra da učenici najprije moraju usvojiti temeljne vještine poput čitanja, pisanja i računanja, a tek potom učiti kako odgovorno koristiti umjetnu inteligenciju

Norveška za učenike osnovnih škola uvodi gotovo potpunu zabranu korištenja alata umjetne inteligencije, a istovremeno ograničava njihovu upotrebu u obrazovanju starije djece kako bi spriječila negativan utjecaj na učenje, rekao je u petak premijer Jonas Gahr Stoere, prenosi poslovni.hr. 

„Najvažnije u školi je da naša djeca nauče čitati, pisati i računati“, rekao je Stoere, dodajući da će se novi standardi uvesti od nove školske godine koja počinje krajem kolovoza.

Učenici od prvog do sedmog razreda (6 do 13 godina) u pravilu ne bi trebali koristiti AI. Oni u nižim razredima srednje škole (14 do 16 godina) mogu oprezno usvajati alate pod nadzorom učitelja. U višem srednjem obrazovanju (17 do 19 godina) učenici bi trebali naučiti pravilno koristiti AI kako bi bili spremni za daljnje obrazovanje i rad.

Suočena s velikim padom rezultata na testovima, vlada je 2024. zabranila pametne telefone u školama. Norveška je počela uvoditi računala u učionice 1990-ih, a tablete od 2010. nadalje, smanjujući ovisnost o knjigama i pisanju rukom. Sada preokrećući taj trend, vlada je rekla da će predložiti zakonodavstvo za financiranje korištenja više knjiga u učionicama.

Norveška vlada u travnju je također najavila planove za zabranu korištenja društvenih mreža do 16. godine, slijedeći trend koji su započele Australija i druge zemlje.