Evo kako odgovoriti na pitanje ”Koliku plaću očekujete?”
Selekcijski postupak

Evo kako odgovoriti na pitanje ”Koliku plaću očekujete?”

Mnogi pri samoj pomisli na ovo pitanje osjećaju nelagodu i brinu kako će poslodavac reagirati na njihov odgovor. Međutim, pitanje o priželjkivanoj plaći će, prije ili kasnije, naći svoje mjesto u okviru svakog razgovora za posao.

Ovisno o tome u kojem procesu intervjua se nalazite, postoje tri glavne strategije za odgovor na pitanje “Koju plaću očekujete?” u intervjuu.

Portal zaposlena.hr otkriva o kojim strategijama se radi:

1. NAVEDITE RASPON PLAĆE

Odgovaranje na pitanja o plaći jednim vas dijelom može izbaciti iz daljnjih krugova na razgovoru za posao. Stoga, budite fleksibilni. Što to točno znači? Navođenjem raspona plaća pokazujete da ste voljni prilagoditi se i raditi s budućim poslodavcem.

Spomenuto govori da ste proveli istraživanje i da znate koliko vrijedite, te da ozbiljno razmišljate o svojim vještinama i onome što možete donijeti tvrtki. 

No, kako znati koji raspon odabrati? Odličan alat za to predstavlja MojaPlaća, uz čiju pomoć ćete u svega nekoliko koraka otkriti kakve su prosječne plaće za određeno radno mjesto u Hrvatskoj.

Naravno, postoje neki nedostaci davanja konkretnih iznosa o plaći u ranom krugu razgovora. Čekanje dok ne dobijete ponudu za posao moglo bi vam dati više prednosti za pregovore. Također, postoji strah da možete navesti preniske ili previsoke iznose. No, ako ste proveli istraživanje, manje je vjerojatno da ćete otići prenisko, a ako ćete otići previsoko, to znači da posao nije bio pravi za vas.

Kada dajete raspon svoje plaće u intervjuu, pokušajte zadržati dno svog raspona prema srednjoj do visokoj točki onoga što tražite. Primjerice ako tražite 1.500 do 2.000 eura, a vaša pretpostavka o budžetu tvrtke je 1.000 do 1.700 eura, možete navesti raspon od 1.700 do 2.000 eura, tako da čak i ako tvrtka pregovara ispod raspona koji ste naveli u svom intervjuu, još uvijek imate priliku.

U svom odgovoru, obično je dobro istaknuti da je plaća samo jedna komponenta onoga što tražite i da plaću razmatrate kao dio ukupne ponude. Možda biste također željeli ponoviti što donosite potencijalnom poslodavcu kada formulirate svoj odgovor kako biste podržali raspon plaće koji ste spomenuli.

Dakle, kako ova strategija zvuči u praksi?

Ako idete na razgovor za posao na poziciju administrativnog radnika mogli biste reći nešto poput:

“Uzimajući u obzir moje iskustvo i Excel certifikate koje posjedujem, a koje ste ranije spomenuli da bi bili od velike pomoći timu, tražim između 1.000 do 1.200 eura mjesečno. Ali za mene su beneficije također važne. Plaćeni prijevoz ili topli obrok na poslu kao i ostale beneficije, definitivno bi mi mogle omogućiti da budem fleksibilna s plaćom.”

Za intervju web programera vaš bi odgovor mogao biti:

“Općenito gledajući na svoju sljedeću ulogu želim zaraditi oko 3.000 do 3.500 eura s obzirom na moje iskustvo i stručnost u Pythonu, JavaScriptu i AngularJS-u. Međutim, plaća nije jedino što mi je važno i voljela bih više saznati o poslu, tvrtki i radnom okruženju. Na vašoj internetskoj stranici spominju se i ostale beneficije, poput one za djecu, što mi signalizira da je ovo tvrtka koja cijeni zaposlene roditelje, što mi je svakako važno, i mogla bih biti malo fleksibilnija s plaćom koja mi odgovara.”

2. OKRENITE PITANJE U SVOJU KORIST

Također, jedna od taktika jest da možete odgovoriti na pitanje “Koju plaću očekujete?” jednostavnim pitanjem što tvrtka nudi. Mogli biste reći nešto poput: “Drago mi je da ste to spomenuli – bilo bi od pomoći kada biste mogli podijeliti koji je raspon za ovu poziciju”.

Nakon što poslodavac odgovori na vaše pitanje, od vas će očekivati da kažete odgovara li vam plaća. Dakle, i dalje morate istraživati, ali sada ćete moći prilagoditi svoj odgovor budžetu koji tvrtka ima.

Ako vam poslodavac da broj ili raspon koji je u skladu s onim što ste očekivali ili veći, sjajno! Možete razgovarati o tome kako je to savršeno za vas. Ali ako je odgovor manji i ne bi vas zadovoljilo raditi za takvu plaću, morate smisliti plan kako odgovoriti.

Na primjer, ako poslodavac kaže da se posao plaća 1.500 eura, a to je malo ispod onoga čemu ste se nadali, mogli biste reći nešto poput:
“Nadala sam se nečemu višem u rasponu od 1.700 do 2.000 eura, ali sam definitivno otvorena za pregovore na temelju svih uvjeta.”

Nakon toga možete nastaviti s pitanjima o beneficijama koje su vam najvažnije, poput plaćenog dodatnog zdravstvenog osiguranja, sistematskog pregleda ili sličnog.

Ali ako tražite puno više od 2.000 eura na dalje, možda ste ušli u slijepu ulicu.

“Nažalost, s mojim iskustvom i trenutnom plaćom, ne znam mogu li prihvatiti nešto za manje od 2.500 eura mjesečno. Jeste li fleksibilni s budžetom za ovu poziciju?”

3. ODGODA RAZGOVORA O PLAĆI

Dok još saznajte sav opseg zaduženja koja biste imali, možda biste radije odgodili odgovaranje na pitanja o svojim očekivanjima u vezi s plaćom.
Odaberete li ovu strategiju, mogli biste reći da vam je plaća bitna, ali važnija je cjelokupna ponuda i prilika, a svoja očekivanja oko plaće radije biste podijelili kasnije, dok saznate još nekoliko detalja.

Mogli biste ovako odgovoriti na pitanje:

“Trenutno mi je važnije od plaće pronaći pravu poziciju. Voljela bih saznati više o poslu, tvrtki i cjelokupnom paketu pogodnosti prije nego što započnemo pričati o brojkama.”

Jedno upozorenje: nemojte primjenjivati ovu strategiju samo zato što se bojite da ćete propustiti poziciju. Ako vam stvarno treba posao, moglo bi vam biti primamljivo pristati na bilo koju plaću koju možete dobiti, ali u konačnici sebi činite medvjeđu uslugu.

Ne zaboravite da donosite vrijednost svakoj tvrtki za koju radite. Utvrditi koja je to vrijednost i reći je potencijalnim poslodavcima samo će vam pomoći da u konačnici dobijete plaću koju zaslužujete. Imajte na umu da vas pitanjem “koliku plaću očekujete” na razgovoru za posao zapravo pitaju: “Zašto bismo trebali ulagati u vas?” Bitan je dio slagalice znati koliko ta investicija vrijedi – za vas i vašeg potencijalnog poslodavca.

Izvor: zaposlena.hr