Motivacijska pisma mogu biti jedan od najizazovnijih dijelova prijave za posao. Više su poput pisanja eseja nego sažetka u kojem se nabrajaju vaša postignuća, kao u životopisu, prenosi cnbc make it.
Ipak, 89% regrutera očekuje da kandidati prilože motivacijsko pismo, prema Zetyjevom Izvještaju o budućnosti rada za 2025. godinu, koji je anketirao 753 regrutera ili HR profesionalca uključenih u zapošljavanje.
HR savjetnica Stefanie Fackrell, koja je radila kao regruter u tvrtkama poput Nvidije i Googlea, "sumnja" da je stvarno toliki postotak. Ipak, kaže da bi trebali "uvijek imati dobro napisano, uvjerljivo motivacijsko pismo pri ruci".
Razlog tome je, posebno u ovom izuzetno konkurentnom tržištu rada, "ako netko šalje motivacijsko pismo, ako je to opcionalno, to može pomoći da se istaknu iz mase", kaže ona. Evo kada bi moglo biti u redu preskočiti ga i kako ga napisati kada ga trebate.
Možete preskočiti ako ste tehnički profesionalac
Postoje neki slučajevi u kojima možda možete izbjeći pisanje i slanje motivacijskog pisma. "Ako ste tehnički profesionalac", poput inženjera, kaže Fackrell, "vjerojatno nećete morati priložiti motivacijsko pismo."
Karijerni savjetnik Phoebe Gavin navodi nekoliko drugih situacija u kojima možda možete preskočiti jedno: "Ako vas regruter izravno kontaktira i traži samo vaš životopis. Ako platforma za prijavu ili sustav izričito navode da ne uključujete motivacijsko pismo. Ako prijava uključuje specifična pitanja koja zamjenjuju funkciju motivacijskog pisma."
Ipak, kaže Gavin, "slanje motivacijskog pisma (osim ako nije izričito naznačeno drugačije) rijetko, ako ikada, šteti vašim šansama."
Izbjegavajte ponavljanje životopisa
Prednost slanja motivacijskog pisma, bilo da potencijalni poslodavac to traži ili ne, jest što "motivacijsko pismo pruža priliku za oblikovanje narativa vaše kandidature i osiguranje da menadžer za zapošljavanje razumije kako se vaše iskustvo poklapa s njihovim potrebama", kaže Gavin.
Ona i Fackrell navode nekoliko savjeta za njegovo pisanje:
"Izbjegavajte ponavljanje svog životopisa", kaže Gavin. "Umjesto toga, objasnite kako vaš pristup radu i jedinstvene vještine odgovaraju potrebama posla."
"Ako imate velike nedostatke u zapošljavanju, mijenjate karijeru ili biste mogli biti percipirani kao previše kvalificirani", kaže Gavin, "kratko objasnite te točke na način koji podržava vašu kandidaturu. Na primjer, ako se prebacujete u novo područje, pojasnite svoj entuzijazam za taj smjer i istaknite prijenosive vještine."
Ne zaboravite dodati malo osobnosti u motivacijsko pismo kako biste im dali do znanja tko ste i pomogli da se istaknete. "Ako se prijavljujete za posao u turističkoj industriji", kaže Fackrell kao primjer, "možda biste mogli reći: 'Putovao sam u 100 zemalja.'"
Što se tiče dužine, zadržite ga kratkim.
Imate početni odlomak u kojem objašnjavate zašto ste se prijavili, drugi odlomak koji se bavi detaljima vaše povijesti,"a zatim brz završetak u kojem izražavate svoj entuzijazam za poziciju", kaže Jasmine Escalera, stručnjakinja za karijeru iz Zetyja.
Izvor: cnbc make it