4-dnevni radni tjedan već je nekoliko puta bio tražena tema, a sada je u fokusu Velika Britanija, gdje Laburistička stranka razmatra novi zakon kao dio paketa za zaposlene. Prema izvješćima, to bi se moglo provesti u obliku “komprimiranih sati”, gdje bi zaposleniku bilo dopušteno da odradi svoje redovne sate u četiri dana, umjesto pet, prenosi after 5.
Angela Rayner navodno predvodi plan Laburista, konzultirajući se sa sindikatima i tvrtkama ususret donošenju novih zakona, koji se očekuju ove jeseni. Prema trenutnim pravilima, radnici imaju pravo tražiti fleksibilne radne uvjete, ali ih poslodavci nisu zakonski obvezni prihvatiti. Novi zakon bi to promijenio, zahtijevajući od svih poslodavaca da ponude fleksibilne radne uvjete od prvog dana, osim u slučajevima gdje to “nije razumski izvedivo”.
Kako bi izgledao 4-dnevni radni tjedan?
Independent piše kako novi zakon znači da bi radnici od svojih poslodavaca mogli tražiti da im omoguće obavljanje uobičajene satnice, ali u razdoblju od četiri dana. Takva poslovna politika vjerojatno bi bila moguća i korisna zaposlenima u uredu, kao i onima s redovitim radnim vremenom. Međutim, 4-dnevni radni tjedan teže je provediv u industrijama poput ugostiteljstva i maloprodaje pa Independent piše kako će poslodavci u takvim situacijama vjerojatnije utvrditi da zakon nije izvediv.
Ministrica obrazovanja Jacqui Smith izjavila je:
“Vjerujemo da je fleksibilan rad zapravo dobar za produktivnost. Dakle, 4-dnevni radni tjedan, o kojem danas mnogi mediji govore, zapravo je vrsta fleksibilnog rada koja omogućuje korištenje komprimiranih sati.”
Joe Ryle, direktor 4 Day Week Campaign, rekao je kako je ovaj zakon dobrodošao potez vlade koja prepoznaje da je budućnost rada 4-dnevni radni tjedan za sve. Međutim, treba naglasiti kako bi novi prijedlozi radnicima omogućili samo komprimiranje radnih sati, a ne njihovo smanjenje. Utvrdili su kako je to ključno za poboljšanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života, kao i za održavanje produktivnosti.
Ideja o smanjenju ukupnog broja radnih sati
Uoči srpanjskih izbora, iz 4 Day Week Campaign pozvali su stranke da podrže smanjenje maksimalnog broja radnih sati s 48 na 32 do kraja desetljeća, no bez smanjenja plaće. Kažu da je komprimiranje istog broja sati u četiri dana potencijalno važan korak na putu prema pravom četverodnevnom radnom tjednu.
Studije su pokazale da je politika 4-dnevnog radnog tjedna popularna među tvrtkama u Velikoj Britaniji, pri čemu je većina onih koje su sudjelovale u ispitivanju i trajno uvela tu praksu. Istraživanje, najveće takve vrste, testiralo je novi način rada u 61 tvrtki, a 54 od njih (89%) i dalje primjenjuje tu politiku, godinu dana kasnije.
Ne podržavaju svi ovu politiku. Konzervativci upozoravaju da će politika negativno utjecati na poduzeća i usporiti ekonomski rast. Kevin Hollinrake izjavio je da, “unatoč upozorenjima iz industrije, Angela Rayner nastavlja sa svojim zakonima o sindikatima u francuskom stilu koji će poslovanje u Velikoj Britaniji učiniti skupljim”. Dodao je kako Laburisti moraju poslušati i poduzeća koja su ovim zakonom prestravljena jer smatra da će poslovanje i potrošači patiti ako ne saslušaju i njihove razloge. Međutim, ministri su rekli da ne planiraju prisiliti tvrtke da prihvate četverodnevni radni tjedan.
Glasnogovornik Ministarstva za poslovanje i trgovinu rekao je:
“Naš plan ‘Make Work Pay’ usmjeren je na povećanje produktivnosti i stvaranje pravih uvjeta za poslovanje, kako bi se podržao održiv ekonomski rast. Mnogi poslodavci već nude dobre uvjete za svoje zaposlenike jer znaju da to poboljšava moral i njihovo zadržavanje u tvrtki.”
Izvor: after5