Tržište rada mijenja se iz godine u godinu. Brojni poslovi odumiru, a njihovo mjesto preuzimaju neki novi za koje do tada nitko nije niti čuo. Dio stručnjaka predviđaja kako će nas za 10, 20 ili 50 godina u većini zanimanja zamijeniti roboti, dok drugi smatraju da ćemo živjeti u sinergiji. Družili se mi s robotima ili ne, jedno je sigurno, danas se brže nego ikada moramo prilagoditi promjenama i novitetima koje donosi digitalno doba.
I dok, mapa poslova i vještina budućnosti A1 kompanije, koja je nastala u suradnji s timom od 27 znanstvenika, profesora, menadžera, stručnjaka iz različitih industrija, predviđa kako će u sektoru maloprodaje zanimanja budućnosti uključivati specijalistu za umjetnu inteligenciju i strojno učenje, specijalistu za organizacijski razvoj, stručnjaka za mrežu i bazu podataka ili pak specijalistu za automatizaciju procesa, poznata britanska organizacija Fast Forward otišla je korak dalje. Prema jednom njihovom izvješću, u sektoru trgovine moglo bi doći do velikih promjena, a mi predstavljamo samo neka od zanimanja koja bi nas u budućnosti mogla dočekati.
Prodavač prava na korištenje pustinja
Pustinje su u posljednjih nekoliko godina postale prava mala investicijska oaza. Upravo su pustinjska područja postala glavno gradilište za solarne panele. Koliko je to područje važno pokazuje i najveća svjetska solarna elektrana u Maroku, ali ona nije jedina. Čini se kako ćemo u budućnosti viđati sve više ovakvih objekata zbog čega će pozicija prodavača prava na korištenje pustinja biti ključna u daljnjem razvoju zelene i obnovljive energije.
Trgovci vodom
Da je voda naše najveće bogatstvo, svi dobro znamo. Nerijetko ju uzimamo zdravo za gotovo, a s njenom nestašicom već se sada susreću neke zemlje. UN predviđa da će potrošnja vode u sljedeća tri desetljeća rasti svake godine za jedan posto. To je samo jedan od razloga zbog kojih, neki stručnjaci smatraju kako će voda u desetljećima koji nam slijede postati vrjednija od zlata, a trgovci ovo robom najvrjedniji radnici.
Prodavač informacija
Stara narodna kaže: “Znanje je naše najveće bogatstvo”. Što je točno. Informacije su postale najtraženija roba na svijetu, a samim time uskoro bi mogle postati i najskuplja. I baš kao u nekim SF filmovima, umjesto knjižničara, uskoro bi mogli gledati prodavače informacija, koji će podatke prodavati po visokim cijenama.
Legalni prodavač narkotika
Ma koliko god to suludo zvučalo, legalizacija droge u nekim je zemljama pokaza kako je to tržište koje već dugo stavljamo po strani. Primjera radi, legalizacija kanabisa u Njemačkoj bi, prema nekim procjenama, mogla donijeti godišnje porezne prihode i uštede od otprilike 4,7 milijardi eura te stvoriti 27.000 novih radnih mjesta. Upravo zbog toga ni ne čudi kako britanska organizacija smatra da bi u toj gospodarskoj grani moglo doći po potrebe za trgovcima.