Prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, broj zaposlenih u rudarstvu vađenju na mjesečnoj je razini pao za 1,2 posto, u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom je ostao nepromijenjen, dok je u prerađivačkoj industriji porastao za 0,2 posto.
U sklopu prerađivačke industrije najviše je porastao broj zaposlenih u proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, za 2,9 posto te u proizvodnji pića, za 1,5 posto.
Istodobno je broj zaposlenih najviše pao u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 1,9 posto.
Na godišnjoj razini broj zaposlenih u rudarstvu vađenju je pao za jedan posto, u prerađivačkoj industriji za 2,2 posto, dok je u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom porastao za 2,1 posto.
U sklopu prerađivačke industrije na godišnjoj je razini najviše pao broj zaposlenih u proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, za 37,3 posto te u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 12,7 posto.
Pao je i broj zaposlenih u proizvodnji odjeće, za 7,5 posto, popravku i instaliranju strojeva i opreme, za 6,1 posto, proizvodnji kože i srodnih proizvoda, za 5,5 posto itd.
Najveći rast broja zaposlenih na godišnjoj razini statistika registrira u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 19,7 posto, tiskanju i umnožavanju snimljenih zapisa, za 7,5 posto, proizvodnji duhanskih proizvoda, za 4,8 posto, proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka, za 4,3 posto itd.
Broj zaposlenih u industriji u prva četiri mjeseca ove godine prema istom razdoblju lani pao je za 1,4 posto.
Ukupna proizvodnost rada u industriji od siječnja do travnja ove godine u usporedbi s istim razdobljem lani veća je za 2,2 posto.
Podaci DZS-a pokazuju da je u Hrvatskoj u travnju industrijska proizvodnja na godišnjoj razini pala drugi mjesec zaredom, što ukazuje na usporavanje oporavka gospodarstva od koronakrize.
DZS je objavio da je industrijska proizvodnja u travnju pala 1,5 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na travanj prošle godine skliznula 1,3 posto.
Industrijska je proizvodnja tijekom oporavka od koronakrize rasla 15 mjeseci zaredom na godišnjoj razini, no taj je trend, koji je trajao od prosinca 2020. godine, u ožujku prekinut, a pad je zabilježen i u travnju.
Izvor: Hina