Ako ste odlučili da želite krenuti u poduzetničke vode, ali niste sigurni hoće li Vaša ideja biti profitabilna, onda je obrt pravo rješenje za Vas, pogotovo ukoliko se radi o uslužnoj djelatnosti. Postoje tri vrste obrta: paušalni obrt, ‘obični’ obrt i paušalni obrt kao druga djelatnost (koji je najisplativiji).
Što znači paušalni obrt kao druga djelatnost i zašto je najisplativiji?
Takav oblik obrta podrazumijeva da je osoba u radnom odnosu te da će se s obrtom baviti u svoje slobodno vrijeme, a samim time neće biti u obvezi plaćati mjesečno doprinose već godišnje na temelju dobivenog rješenja od strane Porezne uprave.
Koja je glavna razlika između paušalnog obrta i ‘običnog’ obrta?
Obrt paušal nema obvezu vođenja poslovnih knjiga, osim knjige prometa. Ne postoji ni mogućnost podnošenja godišnje porezne prijave za ostvareni dohodak, te je financijski povoljniji.
Koliko iznosi mjesečni trošak obaveznih doprinosa za obrt paušal?
Mjesečni trošak obveznih doprinosa za paušalni obrt je 1.392,40 kuna, a potrebno ga je platiti do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, piše Women in Adria.
Kako se utvrđuje godišnji paušalni porez na dohodak?
Godišnji paušalni dohodak utvrđuje se razmjerno broju mjeseci obavljanja djelatnosti. Za vrijeme neobavljanja djelatnosti porezni obveznik ne mora plaćati porez na dohodak, no mora plaćati doprinose.
Obveze kod paušalnog obrta kao druge djelatnosti?
Porezna uprava po isteku godine donosi rješenje o visini doprinosa koje se temelji na ostvarenim primitcima u protekloj godini. Obrtnik je dužan najkasnije do 15. siječnja Poreznoj upravi predati PO-SD obrazac na temelju kojeg Porezna uprava utvrđuje obvezu paušalnog poreza za iduću godinu.
Koje su obveze običnog obrta?
Obveze običnog obrta su:
- Poslovne knjige
- Knjiga primitaka i izdataka (Obrazac KPI)
- Popis dugotrajne imovine (Obrazac DI)
- Knjiga prometa (Obrazac KP)
- Evidencija o tražbinama i obvezama (Obrazac TO)
- Evidencija o nabavi i utrošku repromaterijala (izgled evidencije nije propisan)
- Plaćanje doprinosa i poreza
Osnovica za obračun doprinosa iznosi 6.199,05 kn, a ukupni mjesečni doprinosi su 2.262,65 kuna.
Kako biste zadržali status paušaliste, bitno je da tijekom kalendarske godine (01.01.-31.12.) ne prijeđete 300.000,00 kuna (granica za ulazak u sustav PDV-a), bilo vlastitom zaradom ili dobivanjem potpora. Izuzetak su potpore Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za samozapošljavanje.
Ako kroz obrt obavljate uslužnu djelatnost, ne ulazite dobrovoljno u sustav PDV-a jer ste u obvezi u njemu biti narednih tri godine, a ne možete sa sigurnošću znati kako će se odvijati Vaše poslovanje u narednim godinama.