Predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović predstavili su nove mjere za očuvanje radnih mjesta radi krize izazvane pandemijom koronavirusa, prenosi Poslovni dnevnik.
Na početku konferencije za novinare premijer je podsjetio na učinke do sada poduzetih mjera.
“Dosad smo prema HZZ-u isplatili 6,85 milijardi kuna za različite mjere za očuvanje radnih mjesta, uz to, kad se pridodaju doprinosi, dolazimo do preko 10 milijardi kuna. To je ono što smo učinili dosad”, rekao je premijer.
Naveo je da je cilj da se nove mjere pojednostave te da se obuhvati širi krug korisnika. Ukupan trošak novih mjera trebao bi biti između 300 i 350 milijuna kuna. Temeljni cilj je očuvanje radnih mjesta. Mjera se primjenjuje od 1. listopada do kraja godine.
Prva mjera – skraćivanje radnog vremena
Idemo na 70 posto, dosad je bilo 50, smanjujemo dokumentaciju.U tjednu koji traje 5 dana netko može raditi dan i pol, a ta tri pol dana nadokanit će država.
Druga mjera – povećanje i stupnjevanje potpora
Maksimalna mjesečna potpora po radniku raste sa 2000 na 2800 kuna po radniku.
Uvodi se stupnjevanje potpore sukladno stopi pada prometa. Primjerice, 2000 kuna za pad prometa od 40 posto s time da taj iznos raste ako je i pad prometa veći, a maksimalan iznos potpore iznosi 4 tisuće kuna i nje će primati poslodavci čiji pad prometa je veći od 60 posto.
Korisnici potpore oslobađaju se plaćanja doprinosa.
Pad prometa se neće mjeriti na mjesečnoj bazi, nego se uspoređuje pad prometa u 2. i 3. kvartalu s prometom u 2. i 3. kvartalu 2019.
Na taj način se omogućuje stjecanje realnije slike pada prometa u pojedinim djelatnostima.
“Ostavljamo iznimku za sektor kojima je rad ograničen odlukama stožera, poput usluga hrane i pića. Njima ostavljamo mogućnost odabira, je li to mjesec na mjesec ili ovo s kvartalima”, pojasnio je Plenković.
Izvor: poslovni dnevnik