Sjedinjene Američke Države svjetski su lider u razvoju umjetne inteligencije (AI) i implementaciji iste u ključnim industrijskim granama, no Kina sve više ugrožava njihovu vodeću poziciju, stoji u najnovijem izvješću Fondacije za informacijske tehnologije i inovacije (ITIF).
Autori izvještaja Daniel Castro i Michael McLaughlin konstatirali su da je više od 30 država usvojilo nacionalne strategije za razvoj umjetne inteligencije kako poboljšale svoje ekonomije i utjecale na smjer razvoja AI-a, objavio je Jutarnji list.
Hrvatska se u izvješću ne spominje, a svoju nacionalnu strategiju umjetne inteligencije do siječnja 2021. još nije donijela. Međutim, u Hrvatskoj se osnovalo društvo koje promiče razvoj umjetne inteligencija CroAI, a Vlada je počela na izradi nacionalne strategije.
“Nacije koje ne budu razvijale AI jednostavno neće biti konkurentne na tržištu”, kažu autori.
Međutim, situacija ni u ostatku nije, nije sjajna. Castro i McLaughlin iznose niz pokazatelja po kojima EU u AI-ju trenutno zaostaje za SAD-om i Kinom. Štoviše, uvjereni su da će tako i ostati ako svoje regule ne bude prilagodila tako da potiče inovacije.
Autori studije očekuju da će Kina u idućem razdoblju iskočiti na prvo mjestu. Prestići će SAD ako američka nacionalna strategija za razvoj umjetne inteligencije ne postane proaktivnija.
ITIF-a je analizirao SAD, EU i Kinu kroz prizmu 31 pokazatelja s kojima je mjerio njihovu “AI sposobnost”. Grupirali su ih u šest kategorija: vještini djelatnika u sektoru, istraženosti sektora, stupnju razvoja sektora, hardverskim resursima, implementaciji te količini podataka o AI-ju.
Prema podacima iz 2019. koji su ažurirani u siječnju 2021. godine, SAD trenutno vodi u vještini djelatnika, istraženosti, stupnju razvoja i hardveru, dok Kina vodi u implementaciji i podacima.
SAD je svoju vodeću poziciju u odnosu na EU zadržao ili povećao u gotovo 75% pokazatelja. EU je uhvatio korak za SAD-om tek u nešto više od 25% pokazatelja. Za razliku od EU, Kina je uhvatila korak za SAD-om u više od 50% kategorija.
Izvještaj ističe da na teritoriju SAD-a djeluje uvjerljivo najviše AI startupa te da su si priskrbili 8 mlrd. dolara više investicija od startupa u Kini. Europske startupe u području AI-ja se čak ni ne spominje.
Američke tvrtke za softverske i računalne usluge na razvoj troše tri puta više od Kine i EU-a zajedno, američka akademska istraživanja AI-ja kvalitetnija su od kineskih i Amerikanci su još uvijek najbolji u dizajniranju čipova za AI sustave.
Kina je Uniju preskočila po broju znanstvenih članaka o umjetnoj inteligenciji te da je postala svjetski lider u tom segmentu, a u izvještaju se navodi da su kineski članci iz godine u godinu sve kvalitetniji. Kina na popisu 500 najmoćnijih superračunala na svijetu trenutno ima gotovo duplo više uređaja od SAD-a.
Prema izvještaju ITIF-a, EU se trenutno jedino može pohvaliti pozitivnim trendom rasta investicija u AI i porastom kvalitete znanstvenih radova, a navodi se da će izlazak Velike Britanije iz EU-a dodatno oslabjeti poziciju Europe u utrci za svjetsku AI dominaciju.
Castro i McLaughlin Europi preporučuju da poveća potrošnju na razvoj, da tvrtkama u AI sektoru dade određene porezne olakšice te da porade na promjeni percepcije umjetne inteligencije.
“Mnoge zemlje članice AI tehnologiju vide kao nešto čega se treba bojati i što treba ograničiti, a ne nešto što treba prigrliti i promovirati”, kažu te dodaju da GDPR koči razvoj umjetne inteligencije.
Institut kaže da 18 zemalja članica ima nacionalne planove za razvoj AI-ja te da na EU tržištu rada trenutno ima 5,7 milijuna stručnjaka za AI, što je više nego u SAD-u i Kini.
Izvor: Jutarnji list