Rad i odmor u jednom: 10 najboljih gradova za 'workcation' na svijetu
Novosti s tržišta rada

Rad i odmor u jednom: 10 najboljih gradova za 'workcation' na svijetu

Raditi i putovati? Zašto ne!

Glavni grad Mađarske, Budimpešta, zauzeo je prvo mjesto na popisu najboljih svjetskih gradova za "workcation", odnosno kombinaciju rada i odmora, prema istraživanju koje je provela tvrtka International Workplace Group, specijalizirana za fleksibilne i hibridne radne prostore.
 
Rezultati su temeljeni na internom istraživanju, kao i na anketi provedenoj među 1.000 'hibridnih' radnika diljem svijeta.
 
Hibridni i rad na daljinu, koji su stekli popularnost tijekom pandemije Covid-19 kada su mnoge tvrtke privremeno zatvorile urede kako bi ispunile zdravstvene standarde, postali su trajno rješenje za mnoge tvrtke.
 
Broj ljudi koji rade od kuće povećao se čak pet puta između 2019. i 2023. godine, a prema izvješću Stanfordovog instituta za ekonomska i politička istraživanja čak 40% zaposlenika u SAD-u trenutačno radi na daljinu barem jedan dan u tjednu.
 
"Zahvaljujući tehnologiji u cloudu, koja omogućuje rad s bilo kojeg mjesta u svijetu gdje je dostupan kvalitetan internetski priključak, nije čudno da sve više pojedinaca prihvaća ideju kombiniranja rada s putovanjem, bilo da je riječ o nekoliko dana nakon odmora ili nekoliko mjeseci kao digitalni nomad", rekao je Mark Dixon, osnivač i izvršni direktor International Workplace Group.
 
Prema izvješću IWG-a, 84% hibridnih radnika ili je već produžilo ili razmatra mogućnost produženja odmora kako bi radili na daljinu, dok je 75% izjavilo da im "sloboda rada s bilo kojeg mjesta povećava zadovoljstvo poslom."
 
IWG je usporedio 30 gradova diljem svijeta, ocjenjujući ih na ljestvici od 10 u sljedećim kategorijama:
 
  • Klima
  • Kultura
  • Smještaj
  • Prijevoz
  • Hrana
  • Troškovi života (cijena kave)
  • Sreća
  • Brzina interneta
  • Održivost
  • Dostupnost fleksibilnih radnih prostora
 
Ova je metodologija odabrana kako bi se "izmjerilo koliko su udobni ili pogodni inozemni uvjeti, posebno uzimajući u obzir radne obaveze", rekao je Dixon za CNBC Make It.
 
"Osim osnovnih uvjeta za život (smještaj, prijevoz, hrana itd.), postoje ključni čimbenici koji mogu znatno utjecati na produktivnost radnika, kao što su brzina interneta i dostupnost fleksibilnih radnih prostora", dodao je.
 
Budimpešta je ove godine zauzela prvo mjesto na popisu, postigavši visoke ocjene u kategorijama smještaja (9,5/10), prijevoza (9,5/10), održivosti (8,5/10) i brzine interneta (8/10).
 
Glavni grad Mađarske poznat je po svojoj klasičnoj arhitekturi, privlačeći oko 12 milijuna međunarodnih turista godišnje. Grad se također može pohvaliti s više od 200 muzeja i galerija, živahnim četvrtima i obiljem zelenih površina, što ga čini idealnim odabirom za digitalne nomade, navodi se u izvješću.
 
Top 10 gradova za "workcation" prema IWG-u su:
 
  1. Budimpešta
  2. Barcelona
  3. Rio de Janeiro
  4. Peking
  5. Lisabon
  6. New York
  7. Singapur
  8. Jakarta
  9. Los Angeles
  10. Milano
 
Barcelona, koja je prošle godine zauzela prvo mjesto, i dalje je omiljena među hibridnim radnicima. Uz digitalnu nomadsku vizu, pouzdanu prometnu infrastrukturu i relativno pristupačne troškove života, španjolski grad nudi i "živahnu atmosferu, zadivljujuću arhitekturu i gotovo cjelogodišnje sunce", navodi se u izvješću.
 
Barcelona je visoko ocijenjena u kategorijama prijevoza (9/10), klime (8,5/10) i smještaja (8,5/10), pri čemu su uzeti u obzir troškovi mjesečne karte za javni prijevoz, ukupni broj sunčanih sati godišnje i prosječna mjesečna najamnina.
 
Azijski gradovi također su se istaknuli na ovogodišnjem popisu, s Pekingom, Singapurom i Jakartom među prvih deset. Peking je pao jedno mjesto ove godine i zauzeo četvrto mjesto.
 
U međuvremenu, Singapur je ostvario impresivan skok za 14 mjesta, dospjevši na sedmo mjesto. Grad-država iznimno je dobro ocijenjena u kategorijama kvalitete interneta (10/10) i održivosti (9/10).
 
"Ovaj trend će se dodatno ubrzati, a sve više tvrtki prihvatit će politiku rada s bilo kojeg mjesta kako bi poboljšale ravnotežu između poslovnog i privatnog života svojih zaposlenika i povećale svoju atraktivnost kao poslodavca", zaključio je Dixon.