Pandemija je 'ubrzala stvari': Hrvatska uvodi vize za digitalne nomade
Novosti s tržišta rada

Pandemija je 'ubrzala stvari': Hrvatska uvodi vize za digitalne nomade

Ljudi koji su formalno zaposleni negdje drugdje, a posao obavljaju preko interneta, mogu nesmetano živjeti i raditi kod nas.

Hrvatska Vlada nije prva u Europi, prve su laste bili Estonci, ali na vrijeme je uskočila u vlak da profitiramo od rastućeg trenda rada izvan ureda, iz vlastitog doma ili bilo kog dijela svijeta koji ima internet. Statusna pitanja digitalnih nomada u Hrvatskoj riješena su ovih dana donošenjem dvaju novih zakona u Saboru, i to Zakona o strancima te izmjenama Zakona o porezu na dohodak.

Digitalnog nomada novi hrvatski Zakon o strancima titulira kao “državljanina treće zemlje koji je zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacijske tehnologije za tvrtku koja nije registrirana u Hrvatskoj te ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na području RH.” Dakle, ljudima koji su formalno zaposleni negdje drugdje, i svoj posao mogu obavljati preko interneta, Hrvatska će omogućiti da nesmetano žive i rade kod nas kao digitalni nomadi, piše večernji list.

Pandemija ubrzala trend

Državljani “treće zemlje” su građani svih zemalja koje nisu članice Europskog gospodarskog prostora (EU plus Švicarska, Norveška) na koje se inače primjenjuje stroži režim boravka i rada u Hrvatskoj. Stranci iz trećih zemalja koji se zapošljavaju kod nas moraju imati radne vize. Uz radne, uvode se i nomadske vize koje će se odobravati strancima koji će raditi za nekog drugog, i to na razdoblje od godinu dana.

Na pune tehničke detalje vezane uz nomadski boravak ipak treba pričekati objavu pratećih pravilnika, koja se očekuje ubrzo nakon Nove godine. Podršku nomadskom obliku useljavanja u zemlju sa svoje je strane dalo i Ministarstvo financija koja je propisalo da se zarada digitalnih nomada neće oporezivati u Hrvatskoj.

Dakle, svi će digitalni nomadi poreze na dohodak plaćati u svojim matičnim državama gdje imaju stalno prebivalište, ali Hrvatska im širom otvara vrata jer se računa da će svoju zaradu trošiti u Hrvatskoj te će na taj način pridonositi domaćoj ekonomiji. Tko se zadrži godinu dana, možda će imati motiva da prijeđe na trajnije rješenje te zatraži stalni boravak.

Izvor: Večernji list