Već u prvim fazama selekcijskog procesa možemo primjetiti je li neko loš poslodavac i šta nas očekuje na tom radnom mjestu. Znakovi upozorenja javljaju se već pri prvoj komunikaciji s potencijalnim poslodavcem. Na nama je da ih uzmemo u obzir i da ne dozvolimo da naša želja za zaposlenjem učini da zanemarimo sve ono što će nas kasnije tištiti kod takvog poslodavca.
Komunikacija mailom i telefonom je nejasna i zbunjujuća
Kako tvrtka pristupa novom zaposleniku na početku puno govori o njenom pristupu za vrijeme radnog odnosa i nakon njega. Ako vam potencijalni poslodavac daje nejasne odgovore, šalje vam mailove daleko izvan radnog vremena te uzima puno vremena da vam odgovori na upućeni mail, možete očekivati da će tako biti i kada za njega budete radili. Tvrtka sa snažnim vrijednostima trudi se da te vrijednosti odražava u svakom aspektu svog poslovanja pa tako i u komunikaciji s potencijalnim zaposlenicima. Ako je organiziranost, transparentnost i otvorenost tvrtki važna, osigurat će da takav bude i selekcijski proces. Kada već na početku niste sigurni na koju adresu trebate doći na razgovor za posao, s kime se nalazite i koja je pozicija u pitanju, vrijeme je da se zapitate želite li zaista raditi za nekoga ko ne iskazuje poštovanje prema vašem vremenu, te ne govori važne informacija koje bi mogle presuditi da li će posao biti kvalitetno odrađen, objavio je portal hoću.ba.
Poslodavac vas prekida dok govorite
Poslodavac vam postavi pitanje, ali ne daje vam riječ ili vas prekida nakon prvih par riječi, ubacujući svoje misli ili još gore, komentirajući loše ono što ste do sad izgovorili. Ima li jasnijeg znaka nepoštovanja od toga kad netko ne dozvoljava da dovršite svoju rečenicu? Od njih se očekuje da svoje zadatke obavljaju onako kako on to kaže i ne ostavlja prostora za komentare, vaša iskustva i sugestije. Želite li polovicu svog dana i trećinu svog života posvetiti takvoj osobi?
Poslodavac govori loše o prethodnim zaposlenicima
Često se radi o tome da je prethodni zaposlenik otišao naglo i ostavio tvrtku na cjedilu, no to nije opravdanje da poslodavac dijeli takve detalje s vama. Na njemu je da vam približi zadatke i detalje pozicije, a ne da izražava frustraciju oko prethodnog zaposlenika. Postoje dvije strane svake priče, zbog čega si možete postaviti pitanje zašto poslodavac i dalje priča loše o njemu. To je često pokazatelj organizacijske kulture koja podržava tračanje i neprofesionalnost te one koja zaposlenike uspoređuje s prethodnim osobama.
Razgovor je bio površan i trajao je jako kratko
Možemo to protumačiti na dva načina: ili niste ostavili najbolji dojam ili poslodavac nije zainteresiran da upozna nikoga osim sebe. Često je u pitanju drugi slučaj. Dobrom poslodavcu stalo je da se upozna i poveže s kandidatom, strpljiv je i temeljit u razgovoru, a razgovor s njim najtočniji je odraz kulture u kojoj ćete raditi. Ako dobijete taj posao, više ćeš vremena provoditi s njim nego sa svojim voljenim osobama, stoga je obostrani cilj da se što bolje upoznate i razumijete. Ako poslodavac to ne vidi kao vrijednost, to je još jedan znak upozorenja, da poslodavac ne ulaže ni vrijeme ni resurse u svoje zaposlenike te da s njima ima površan i isključivo radni odnos.
Niste dobili odgovor u obećanom roku
Obećali su vam se javiti u ponedjeljak, ali poruku niste dobili u obećanom roku već u neprimjernom vremenu. Unatoč brojnim nepredviđenim situacijama zbog kojih mogu kasniti s odgovorom, dobri poslodavci drže do svoje riječi i cijene vaše vrijeme, zbog čega će napraviti sve što mogu da vam se jave u obećanom roku. U slučaju da kasne s odgovorom, izvinut će vam se i ponuditi razumno objašnjenje kako bi povratili vaše povjerenje, a kratki neprofesionalni odgovori nisu njihov način komunikacije.
Izvor: hoću.ba