"Kad pogledate uspješne menadžere, vidite da su u pravilu okruženi s 2-3 snažne i sposobne žene koje uspješno odrađuju sve potrebne zadatke bez puno buke i samopromocije. Zašto je tako? Iz razloga što u našem društvu žena može biti uspješna samo ako posloži stvari koje su većini žena primarne, poput brige za kućanstvo, obitelj i roditelje. Takve predrasude smo društveno naslijediti i teško ih je iskorijeniti, ali možemo ih smanjiti", izjavila je profesorica Ekonomskog fakulteta Anita Pavković i jedna od predavačica na Akademiji Budućnost upravljanja HGK, prenosi poslovni.hr.
Kvote nepopularne, ali korisne
Da u našoj zemlji na čelnim pozicijama nema dovoljno žena podupiru i statistike. Prema podacima iz 2023. u tvrtkama izlistanim na ZSE, ukupni udio žena u nadzornim odborima bio je 23 posto, a u upravama samo 16 posto. Sve to prilično je daleko ispod cilja predviđenog EU Direktivom o rodnoj ravnoteži, koja obvezuje države članice, pa tako i Hrvatsku, da su do kraja lipnja 2026. u svoja zakonodavstva dužne prenijeti Direktivu o poboljšanju rodne ravnoteže u upravama i nadzornim odborima velikih kompanija. Na tragu te Direktive i Hrvatski sabor je 15. studenoga ove godine izglasao Izmjene i dopune Zakona o trgovačkim društvima kojima se osiguravaju poboljšanja rodne ravnoteže, odnosno jednake mogućnosti za žene i muškarce na rukovodećim položajima.
“Pravila i regule oko pitanja komponente društvene odgovornosti i favoriziranja manje zastupljenih struktura u upravljačkim tijelima su dobrodošla, bez obzira na nepopularnost i manjkavosti tzv. “kvota” bojim se da bez toga ne bismo daleko dogurali’’, vjeruje Pavković.
Hrvatska gospodarska komora (HGK) se kroz svoj rad, prije svega, fokusira na umrežavanje članica, ali i na kontinuiranu edukaciju žena koje žele karijerno napredovati. Tako u siječnju 2025. kreće Akademija Budućnost upravljanja HGK-a. Namijenjena je, prije svega, ženama koje karijerno žele napredovati te samozaposlenim ženama, ali i muškarcima.
“Uz svu institucionalnu potporu koja je važna, presudan je i stav zajednice, jer žene se često više od muških kolega boje neuspjeha i osude. A ne bi trebale. Brojna istraživanja pokazuju kako tvrtke s većim udjelom žena na ključnim pozicijama često ostvaruju bolje rezultate u smislu financijske stabilnosti i rasta. Na lokalnoj, nacionalnoj, ali i EU razini postoje programi kroz koje žene poduzetnice mogu ostvariti financijsku podršku, bilo da je riječ o bespovratnim sredstvima do različitih linija kreditiranja. Teško je reći koji su to poticaji donijeli bolje rezultate, ali svakako su potaknuli dio poduzetnica na uđu poslovni svijet’’, istaknula je Marina Rožić, glavna tajnica HGK i predsjednica Eurochambres Women Network. Kako bi se žene što bolje educirale, ali i trgovačka društva prilagodila zakonskoj regulativi, od prve polovice siječnja do travnja 2025. trajat će spomenuta Akademija. U navedenih tri mjeseca trajanja programa, iz Komore najavljuju 60 sati u sklopu programa, 6 modula i 14 predavača. Predviđeno je da polaznice programa usvoje kompetencije važne za upravljanje poslovanjem, poput primjene znanja iz pravnog određenja korporativnog upravljanja, trgovačkog prava i prava društva ili valorizacije uloge ekonomsko-financijskog aspekta korporativnog upravljanja. Program će pomoći u dubljem razumijevanju financijskog sustava, financijskih tržišta i tržišta kapitala, poreznog sustava i revizije financijskih izvještaja. Također, stjecat će se znanja o korporativnoj sigurnosti i zaštiti, kriznom komuniciranju, compliance sustavu i etici te kako primijeniti elemente održivog poslovanja.
Konstantno usavršavanje
“Poduzetništvo, bez obzira govorimo li o ženi ili muškarcu je, slikovito rečeno, maraton, a ne sprint. Nema čarobnog štapića koji osigurava uspješan poduzetnički put. Ali ono što smo naučili od naših članica je da, prije svega, morate biti otvoreni, izaći iz svoje zone komfora te se konstantno usavršavati. Zato pozivamo trgovačka društva i žene koje žele karijerno napredovati da nam se pridruže na Akademiji’’, zaključuje Rožić.
Izvor: poslovni.hr