U prijevremenu starosnu mirovinu možete otići s navršenih 60 godina života i 35 godina radnog staža. U prijelaznom razdoblju za žene je dob niža od zakonom predviđene.
U 2024. žene mogu ići u prijevremenu mirovinu s navršenih 58 godina i šest mjeseci te ostvarenih 33 godine i šest mjeseci staža, a svake iduće godine granica se pomiče za tri mjeseca, da bi se izjednačila s redovnim uvjetima 2030. godine.
Manji iznos mirovine
Odlazak u prijevremenu mirovinu destimulira se umanjivanjem iznosa koji se prima. Prijevremena mirovina umanjuje se 0,2 posto za svaki mjesec ranijeg umirovljenja.
Za svakih godinu dana ranijeg umirovljenja mirovina se umanjuje za 2,4, a za maksimalnih pet godina umanjenje iznosi 12 posto.
Raste broj prijevremenih umirovljenika
Prema podacima HZMO-a, krajem ožujka ove godine u prijevremenoj mirovini bilo je 176.580 osiguranika (bez međunarodnih ugovora), a još njih 379 ranije je otišlo u mirovinu zbog stečaja poslodavca. Broj prijevremenih umirovljenika raste iz godine u godinu, a u ožujku ove godine bilo ih je 2577 više nego lani u istom mjesecu.
Žene u znatno većem broju koriste prijevremenu starosnu mirovinu. Od ukupnog broja, žena je 100 tisuća ili 57 posto, piše tportal.
S obzirom na to da žene imaju pravo ranije ići u prijevremenu mirovinu od muškaraca, njihov prosječni radni staž je niži. U prosjeku u prijevremenu mirovinu odlaze s 34 godine i tri mjeseca staža, a muškarci s 37 godina i 11 mjeseci.
Zanimljivo je to da korisnici prijevremenih mirovina imaju u prosjeku više staža nego oni u punoj starosnoj mirovini.
Izvor: tportal