Plaće izvršnih direktora (CEO-ova) vodećih europskih kompanija u 2023. godini bile su čak 110 puta veće od prosječne plaće zaposlenika u Europskoj uniji. Prema izvješću konzultantske kuće Mercer, medijalna ukupna naknada za CEO-ove uključujući plaće i bonuse iznosila je 4,15 milijuna eura, dok je prosječna godišnja plaća radnika u EU bila 37.863 eura. Euronews Business detaljnije je istražio koliko CEO-ovi zarađuju, uspoređujući njihove plaće s prosječnim godišnjim plaćama u Europskoj uniji, objavljuje poslovni.hr.
Detalji o plaćama CEO-ova
Izvješće “Board and CEO Remuneration in Europe” za 2024. godinu pruža detaljan uvid u plaće, bonuse i trendove među vodećim europskim kompanijama. Analiza obuhvaća 100 najvećih organizacija s burzovnog indeksa STOXX 600 zaključno s 1. siječnja 2024. godine. Izvješće definira Europu kao regiju koja uključuje Belgiju, Dansku, Finsku, Francusku, Njemačku, Italiju, Nizozemsku, Norvešku, Španjolsku, Švedsku, Švicarsku i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Prema podacima, medijalna osnovna plaća CEO-ova iznosila je 1.571.000 eura. Maksimalna medijalna prilika za bonus bila je postavljena na 200 posto osnovne plaće, dok su stvarne isplate bonusa dosezale 82 posto tog maksimuma, što je ukupnu naknadu podiglo na više od 4 milijuna eura (točnije 4.147.440 eura).
Usporedba Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva
Medijalna godišnja naknada CEO-ova u Francuskoj, uzimajući u obzir bonuse, iznosila je 4,22 milijuna eura, dok je u Ujedinjenom Kraljevstvu bila značajno niža i iznosila je 2,8 milijuna eura. Ove razlike odražavaju različite prakse isplate i veličinu uzorka kompanija uključenih u analizu.
Sindikati upozoravaju na štetne posljedice jaza u plaćama
Europska konfederacija sindikata (ETUC) upozorila je da golemi jaz u bogatstvu između radnika i izvršnih direktora negativno utječe na gospodarstvo i demokraciju.
“Neprihvatljivo velik jaz između plaća CEO-ova i radnika pokazuje koliko je hitno potrebno uravnotežiti gospodarstvo povećanjem broja radnika koji primaju kolektivno ugovorene plaće”, izjavila je glavna tajnica ETUC-a Esther Lynch koja je dodala: “Pravednije plaće povećale bi konkurentnost jer bi pomogle u rješavanju manjka radne snage u Europi.”
ETUC je također naglasio da istraživanja pokazuju kako nezadovoljstvo plaćama i radnim uvjetima te osjećaj nedostatka utjecaja na vlastiti posao vode gubitku povjerenja u demokratske institucije.
Velike razlike u prosječnim plaćama diljem Europe
Prema podacima Eurostata, prosječna prilagođena plaća za puno radno vrijeme po zaposleniku u 2023. godini kretala se od 13.503 eura u Bugarskoj do 81.064 eura u Luksemburgu. Prosjek na razini EU iznosio je 37.683 eura, dok je prosječna plaća u Hrvatskoj postignuta u 2023. iznosila 21.523 eura.
Među četiri najveća gospodarstva EU-a, Njemačka je prednjačila s prosječnom plaćom od 50.988 eura, a slijedila ju je Francuska s 42.662 eura. Italija i Španjolska bile su bliže prosjeku EU-a, s plaćama od 32.749 eura i 32.587 eura.
Nejednakost bogatstva na europskoj razini
Podaci o distribuciji bogatstva dodatno ističu razmjere nejednakosti. Najbogatijih 10 posto stanovništva kontrolira čak 67 posto bogatstva kontinenta, dok donjih 50 posto odraslih posjeduje samo 1,2 posto ukupnog bogatstva. Ove brojke jasno ukazuju na potrebu za reformama koje bi smanjile nejednakosti i povećale ekonomsku pravdu.
Izvor: poslovni.hr