Novi Zeland je najbolja svjetska zemlja u kontekstu ravnoteže između poslovnog i privatnog života, pokazuje novo izvješće tvrtke Remote, na kojem su zemlje rangirane na temelju nekoliko faktora na radnom mjestu – od zakonom propisanog godišnjeg odmora, plaćenog porodiljnog dopusta do prosječnog broja radnih sati po zaposleniku.
Novi Zeland je “pobjedu” odnio zbog opuštene radne kulture i visoke minimalne plaće. Zemlja ima i zakonom zajamčeno pravo od minimalno 32 dana godišnjeg odmora, kao i visoku ocjenu u kategorijama sigurnosti i sreće.
Sljedeća zemlja na popisu, Irska, ima univerzalni sustav zdravstvene zaštite koji financira država i visoku minimalnu plaću.
“Globalna percepcija Iraca je da su topli, prijateljski raspoloženi i ležerni, a taj se stav općenito proteže i na radno mjesto. Hijerarhija se obično ne smatra pretjerano važnom, a uobičajeno je da se kolege s posla zajedno druže. Obiteljske vrijednosti također igraju važnu ulogu u irskoj kulturi”, stoji u izvješću.
Belgija i Danska su izjednačene na trećem mjestu. U prvoj je zabilježena izrazito visoka stopa plaća, a radni tjedan broji samo 35 sati. Danska duguje visoki rezultat svojem statusu jedne od najsretnijih zemalja svijeta. Svega dva posto Danaca za sebe smatra da radi previše, a godišnji joj je odmor 35 dana.
Slijedi Kanada, koja ima jedan od najkraćih prosječnih radnih tjedana – svega 32,1 sat. Također se smatra jednom od najsigurnijih zemalja, koja je uz to i prijateljski nastrojena prema LGBTQ+ populaciji, prenosi Novi list.
Sjedinjene Države zauzele su tek 55. mjesto od 60 zemalja, čime su se smjestile pri dnu. Jedine zemlje rangirane niže od SAD-a su Turska, Irak, Etiopija, Filipini i Nigerija.
“SAD je nisko na ovom popisu zbog svog ukorijenjenog kapitalističkog okvira koji daje prednost profitu nad ljudima. Za razliku od zemalja koje su najviše rangirane, SAD-u nedostaju bolja zaštita prava radnika, plaćeni dopust i razumno radno vrijeme, što dovodi do prekomjernog rada i lošeg mentalnog zdravlja”, rekao je za Newsweek konzultant za ljudske resurse Bryan Driscoll.
Hrvatske na ovoj globalnoj listi nema, ali u nedavnom sličnom istraživanju samo za europske zemlje, zauzela je devetnaesto mjesto, čak iznad Austrije, Grčke i Češke, ali ispod Srbije i Slovenije.
Prvih 10 zemalja na listi:
- Novi Zeland
- Irska
- Belgija
- Danska
- Kanada
- Njemačka
- Finska
- Australija
- Norveška
- Španjolska