Sve manje kvalificiranih nastavnika, prije svega matematike i fizike, ali i drugih predmeta iz STEM područja (biologija, kemija, informatika), ali i stranih jezika te strukovnih predmeta u srednjim školama, odavno je upalilo alarm u obrazovnim ustanovama, piše u nedjelju Slobodna Dalmacija.
Dr. sc. Damir Bakić, zastupnik Možemo! i profesor Matematičkog odsjeka zagrebačkoga Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, inicirao je prošlotjednu sjednicu saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, na kojoj je naglašeno da se hitno moraju poduzeti konkretni koraci koji će mlade iz tih zanimanja vratiti u škole.
Gotovo svaki šesti nastavnik matematike u Hrvatskoj nije kvalificiran za posao koji radi, a to je samo jedan od sličnih alarmantnih podataka koji upozoravaju na probleme u nastavi. Kronični nedostatak stručnog kadra matematike i prirodoslovlja problem je koji naš obrazovni sustav godinama stavlja pod tepih.
"Mi moramo osmisliti model koji će privući mlade generacije na nastavničke studije matematike i prirodoslovlja. Ne samo privući, nego i zadržati u obrazovnom sustavu", izjavio je Bakić za HRT.
No ići će se i dalje od mladih. Kako doznaje Slobodna Dalmacija, jedna od 'vatrogasnih mjera' Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO) bit će povratak u škole umirovljenih profesora, što bi se omogućilo izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju koje su u pripremi.
"Ideja je da se rad umirovljenih učitelja i nastavnika omogući ponajprije u slučajevima kada se nitko stručan ne javi na natječaj. Dakle, ni na koji način oni ne bi oduzimali prednost mladom, stručnom kadru, ali u situaciji kada se nitko takav ne prijavi, zašto ne dati šansu umirovljenom nastavniku koji želi nastaviti raditi u struci? Svjesni smo da to neće u potpunosti riješiti problem nedostatka stručnog kadra, zbog toga radimo i na drugim mjerama za stimuliranje mladih za upis u ta zanimanja", odgovorili su na upit Slobodne Dalmacije iz ministarstva kojem je na čelu Radovan Fuchs.
Marita Guć, ravnateljica OŠ Manuš u Splitu, kazala je za HRT da manjak kadra eventualno nastoje riješiti tako da uzmu apsolvente tih smjerova, studente 5. godine, a to su nestručne zamjene, ili inženjere elektrotehnike i srodnih struka.
Problemi se pokušavaju riješiti i putem nastavničkih grupa.
"Često se traže zamjene za informatiku, matematiku, čak i na neodređeno na otocima, manjim mjestima, zaleđu. Oglasi se ponavljaju iz godine u godinu, jer nitko ne želi ići tamo raditi", rekao je Josip Matković, član nastavničke grupe Školska zbornica.
Umirovljeni, omiljeni profesor matematike iz Bjelovara našao se u bizarnoj situaciji. Nakon umirovljenja radio je na pola radnog vremena u Tehničkoj školi.
"Međutim, sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju, prosvjetna inspekcija je naložila da mi ravnatelj mora dati otkaz. Time se ne poštuje Zakon o mirovinskom čl. 99", požalio se umirovljeni profesor Vojislav Krnaželić.
Tako su, dodaje, profesori postali građani drugog reda. Novim zakonom o odgoju i obrazovanju mogla bi se ispraviti ta nepravda.
"Da ljude koji su psihofizički sposobni i nakon 65. godine rade kao stručnjaci na poslovima koji su deficitarni, naravno, pod uvjetom raspisivanja natječaja", rekao je Tomislav Paljak, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Izvor: HRT, Slobodna Dalmacija