Stara poslovica kaže: „Prvo skoči pa reci hop“. Ali, kada navedeni skok podrazumijeva veliku promjenu poput pronalaska novog posla ili promjene karijere, možda bi bilo mudro najprije istražiti tlo na koje ćemo doskočiti, koliko će trajati „let“ i tko nas čeka na odredištu.
U tom smislu, alat koji može biti presudan, a o kojem se rijetko priča i još rjeđe koristi, jest informativni intervju.
Što je informativni intervju?
Informativni intervju nije razgovor za posao, već neformalni susret s osobom iz industrije ili tvrtke koja nas zanima. Radi se o profesionalnom razgovoru kroz koji možemo bolje razumjeti specifične aspekte rada u određenoj branši, saznati više o tržištu rada i steći uvid u vještine i kvalifikacije potrebne za željenu poziciju. Takav intervju pomaže u izgradnji profesionalne mreže i može olakšati put prema budućim poslovnim prilikama, iako nije izravno namijenjen zapošljavanju.
Informativne intervjue možemo voditi s ljudima na pozicijama koje bismo htjeli jednog dana doseći, s bivšim kolegama koji su prešli u industrije koje nas zanimaju ili čak s HR menadžerima tvrtki u kojima bismo željeli raditi. Glavni cilj je steći korisne informacije, a ne tražiti posao.
Čemu služi informativni intervju?
Prema portalu The Muse, informativni intervjui su ključna strategija za otkrivanje nevidljivih aspekata željenog radnog mjesta i za formiranje realne slike o radnom okruženju koje nas privlači.
Kao i kod svakog profesionalnog susreta, priprema je ključ uspjeha. Evo nekoliko koraka za učinkovitu pripremu:
1. Istraži osobu i industriju: Pregledaj društvene profile osobe s kojom ćete razgovarati te saznaj više o tvrtki ili industriji. Razumijevanje osnovnih informacija omogućit će ti postavljanje konkretnih pitanja i pokazivanje stvarnog interesa.
2. Pripremi pitanja: Postavi pitanja koja se odnose na iskustva sugovornika, specifičnosti radnog mjesta, tržišne trendove i potrebne vještine. Primjeri pitanja mogu uključivati: „Koje su ključne vještine za uspjeh na ovoj poziciji?“ ili „Koji su izazovi s kojima se susrećete u svakodnevnom radu?“
3. Budi spreman/na objasniti svoj interes: Na početku razgovora ukratko objasni tko si, što te zanima i zašto si se obratio/la baš toj osobi. To će omogućiti da razgovor teče prirodno i usmjereno.
4. Pošalji zahvalnicu: Nakon razgovora, važno je poslati kratki e-mail zahvale. Time pokazuješ profesionalnost i izražavaš poštovanje prema vremenu koje je osoba posvetila razgovoru.
Primjer e-maila kojim tražimo informativni intervju
Ovdje je primjer e-maila koji bismo mogli poslati osobi iz branše u kojoj bismo htjeli raditi:
Predmet: Molba za informativni razgovor
Poštovani/Poštovana [Ime i Prezime],
Nadam se da vas zatičem u dobrom raspoloženju! Moje ime je [tvoje Ime], i trenutno radim na [tvoja trenutna pozicija ili studij] s posebnim interesom za područje [specifična branša]. Nakon što sam istražio/la vašu tvrtku i vaš profesionalni put, zaključio/la sam da imate značajno iskustvo koje bi mi moglo pomoći u razumijevanju specifičnih izazova i prilika u ovoj branši.
Ako ste u mogućnosti izdvojiti 15-20 minuta, volio/la bih porazgovarati s vama o vašim iskustvima i savjetima za nekoga tko je na početku karijere u ovom području. Svjestan/svjesna sam vašeg zauzetog rasporeda i cijenio/la bih bilo kakav termin koji vam odgovara.
Unaprijed zahvaljujem na vremenu i radujem se prilici da učim od vas.
Srdačan pozdrav,
[Tvoje Ime]
[Tvoj kontakt – broj mobitela]
Sreman/na si za karijerni 'skok'? Odvaži se i dogovori informativni intervju čim prije!