Usklađivanje mirovina: konačan iznos povećanja za umirovljenike
Novosti s tržišta rada

Usklađivanje mirovina: konačan iznos povećanja za umirovljenike

Ova stopa usklađivanja druga je najveća u povijesti, a umirovljenici će dobiti 7,46 posto veće mirovine u rujnu.

Napokon su poznati svi podaci o promjenama potrošačkih cijena i plaća kako bi se mogla izračunati stopa srpanjskog usklađivanja mirovina. Naime, Državni zavod za statistiku danas je objavio dugoočekivani podatak o prosječnoj plaći za lipanj pa je mirovinski analitičar Željko Šemper odmah napravio preliminaran izračun ‘povišice’. Naime, umirovljenici će dobiti 7,46 posto veće mirovine koje stižu u rujnu za kolovoz sa zaostatkom razlike za srpanj. Ipak, Šemper upozorava da su umirovljenici opet oštećeni te da ih Vlada tretira kao zadnju rupu na svirali, prenosi mirovina.hr.

Državni zavod za statistiku danas je konačno objavio kolika je prosječna plaća za lipanj, a taj podatak bio je potreban kako bi se izračunalo usklađivanje mirovina. Premda se službena odluka Zavoda za mirovinsko osiguranje mora pričekati, mirovinski analitičar Željko Šemper odmah je napravio preliminaran izračun srpanjskog usklađivanja. Ono će, prema njegovoj računici, iznositi 7,46 posto. Podsjetimo, dok još nisu bili poznati podaci o cijenama i plaćama, Šemper je još u lipnju izračunao da će usklađivanje biti oko 7,26 posto.


‘Umirovljenici će i ovoga puta biti oštećeni’

"Danas je Državni zavod za statistiku (DZS) objavio podatak o prosječnoj plaći za lipanj, koja iznosi 1.315 eura neto i 1.819 eura bruto. Prema mjesečnim podacima DZS-a u razdoblju od siječnja do lipnja 2024. u odnosu na srpanj- prosinac 2023. godine, cijene (inflacija) su rasle 0,6 %, a bruto plaće za 10,4 %. Prema sadašnjoj formuli u omjeru 70:30 postotak usklađivanja trebao bi iznositi 7,46 %. Da je Vlada poštivala dogovor od 29. studenog 2023. s Maticom i Sindikatom umirovljenika na Nacionalnom vijeću o izmjeni formule s 70:30 na 85:15, sada bi usklađivanje iznosilo 8,93 %. Ali, ništa od predizbornog obećanja, jer 1,47 % više ili prosječno osam eura je veliki problem za državni proračun, a povećanja od 32 % za državni i javni sektor i 83 % za dužnosnike je ‘šala mala’", komentirao je uz svoj izračun Šemper.

"Do kraja kolovoza Upravno vijeće HZMO-a donijet će konačan postotak usklađivanja mirovina, kao i novi iznos aktualne vrijednosti mirovine (AVM). Ako i Upravno vijeće HZMO-a potvrdi ovaj postotak od 7,46 %, nova aktualna vrijednost mirovine (AVM) će iznositi 13,17 eura. Kad tu novu AVM podijelimo sa starom AVM (13,17 : 12,26), stvarni postotak usklađivanja mirovina bit će 7,42%. Dakle, i kod ovog usklađivanja umirovljenici će opet biti oštećeni, što za 1,226 milijun umirovljenika do kraja 2024. iznosi šteta od 1.618.320 eura. Isto je bilo i na zadnja tri usklađivanja; 1. siječnja 2023. umjesto 5,37 % je bilo 5,33 %, od 1. srpnja 2023. umjesto 8,42 je bilo 8,38 % te od 1. siječnja 2024. od 4,19 realnih 4,16 posto", upozorio je Šemper.


‘Umirovljenici su Vladi zadnja rupa na svirali’

"Problem je u tome, što HZMO izračunava novu AVM samo na dvije, a trebao bi na četiri decimale (12,26 x 7,46 % = 13,174596 eura, a ispada 13,1746). Kad se ta nova AVM podijeli sa starom (13,1746 : 12,26 = 7,46 %) dobijemo točan postotak usklađivanja mirovina bez štete za umirovljenike, što bi bilo točno i korektno. Svi parametri u izračunu mirovina su na četiri, jedino je AVM na dvije decimale. AVM je cijena jednog osobnog boda u izračunu mirovina, cijene udjela u mirovinskim fondovima su na četiri decimale. Konzultirao sam sveučilišne profesore financija, najpoznatijeg matematičara u Hrvatskoj Tonija Miluna i svi su mi potvrdili, da svi međurezultati mogu biti na više decimala, a na dvije decimale zaokružuje se konačan rezultat, u ovom slučaju mirovina. Što to sve vrijedi, kad tvrdoglavi profesor Piletić (ministar rada i mirovinskog sustava, op.a.) valjda zna bolje od njih. Prema tome, ovakav odnos Vlade prema umirovljenicima pokazuje da su im oni najmanje važni ili zadnja rupa na svirali", zaključuje Šemper.

Podsjetimo, mirovine se usklađuju dvaput godišnje, 1. siječnja i 1. srpnja prema kretanjima indeksa prosječne plaće i cijena u proteklom polugodištu, a u odnosu na ono koje mu prethodi. Ova stopa usklađivanja druga je najveća u povijesti, a najveća je bila upravo lani u isto vrijeme kada je iznosila 8,42 posto. Mirovine se i dalje usklađuju prema dosadašnjoj formuli 70:30 u korist povoljnijeg faktora. Vlada je najavila promjenu omjera u 85:15, što bi trebalo zaživjeti tek nagodinu. Umirovljenici idu korak dalje pa traže 100:0, što bi donijelo više od 10 posto veće mirovine.

Izvor: mirovina.hr