Nacionalna udruga ugostitelja traži službenu potvrdu o produljenju ekonomskih mjera pomoći dokle god se posluje pod ograničenjima. Konkretno traži dvije mjere. Prva je potpora za očuvanje radnih mjesta uz prilagodbu potrebama tržišta i druga je nadoknada fiksnih troškova uz prilagodbu potrebama tržišta.
Jelena Tabak, predsjednica Nacionalne udruge ugostitelja ističe da se mjere najavljuju u posljednji trenutak, iz mjeseca u mjesec i bez unaprijed definiranih kriterija.
„Obećan je nastavak za svibanj, a još uvijek nemamo niti službenog dokumenta za dodjelu fiksnih troškova u travnju koji broji zadnje dane. Zbog takvog pristupa ova ionako teška situacija postaje psihički neizdrživa“, kaže Tabak.
Pojašnjava da već duže od godine dana cijela ugostiteljska branša posluje s ogromnim gubitcima, dok je dio sektora zatvoren gotovo deset mjeseci, objavio je Jutarnji list.
„Preživjeli smo dva lockdown-a. Plaćamo troškove, plaćamo kredite. Zadužujemo se, prodajemo imovinu kako bismo dočekali sezonu. Kolege na kontinentu nemaju se čemu niti nadati. Svaki dan razmišljamo što ćemo s našim ljudima izostanu li ekonomske mjere pomoći. Bez mjera svaka računica pada u vodu i nije moguće preživjeti“, kaže Tabak.
Dodaje da je ovo stanje neizvjesnosti i neznanja postalo neizdrživo. Ističe da ih je strah posljedica ove igre odgađanja sve do trenutka kad državi postane jasno da drugog izlaza nema.
Uz mjere ekonomske pomoći, a kako bi se podigla gospodarska aktivnost i prihodovna strana proračuna, Nacionalna udruga ugostitelja apelira na horizontalnu primjenu nacionalne oznake sigurnosti "Safe stay in Croatia" čime bi se spriječili dvostruki kriteriji. Naime, projekt Ministarstva turizma i sporta "Safe stay in Croatia" pokazao se uspješnim u hotelima koji redovito posluju u zatvorenim prostorima. Ugostiteljska udruga želi da se on primjeni i na ugostitelje.
Tabak navodi da su nedavno ugostitelji imali priliku gledati kako se u hotelima proslavlja Dan žena sa 600 sudionika, najavljuje vikend aranžmana za Praznik rada i Majčin dan koji uključuju večernje zabave s glazbom uživo do 2 ujutro, a jednako tako i najavu konferencije s 300 sudionika koja je nositelj nacionalne oznake sigurnosti.
„Horizontalna primjena nacionalne oznake sigurnosti te izbjegavanje dvostrukih mjerila pružit će ruku spasa ugostiteljima bez terasa, a posebice catering i event industriji koja od početka pandemije broji pad prihoda preko 90 posto“, kaže Tabak.
Navodi da se svaka kuna uložena u mjere ekonomske pomoći višestruko isplatiti kada krenu s normalnim radom. Nacionalna udruga ugostitelja prezentirala je resornom Ministarstvu i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo prijedlog za sigurno održavanje vjenčanja i sličnih evenata, prigodno nazvan "Safe wedding / Safe event" koji ide korak dalje od samog "Safe stay in Croatia".
„Safe wedding / Safe event temelji se na testiranju svakog gosta prije ulaska na događanje, izuzev onih koji imaju dokaz o stečenom imunitetu. Testovi su u Njemačkoj i zapadnoj Europi postali sveprisutni. Može ih se kupiti na kiosku za jedan euro, dok se kod nas mogu privatno naručiti za 40-ak kuna po komadu. Nažalost, država još nije dala odobrenje za široku primjenu istih“, kaže Tabak.
Kod nas se službeno testiranje plaća 200 do 300 kuna ili 4000 posto skuplje od testa s kioska u Njemačkoj. Tabak dodaje da je više od tisuću ugostitelja trajno je zatvorilo vrata, a 11.000 radnika izgubilo je posao. Na ozbiljnost situacije ukazuju i brojke na razini EU gdje je promet u turizmu i ugostiteljstvu pao za 50,2 posto što je rezultiralo s 1,87 milijuna radnih mjesta manje u odnosu na 2019. godinu.
„Na uručeni prijedlog još uvijek nismo dobili odgovor. Vjenčanja i eventi ostali su rezervirani za hotele, dok statistike pokazuju da je u ugostiteljstvu 42 posto sektora blokirano“, zaključuje Tabak.
Izvor: Jutarnji list