Nezaposlenost u eurozoni blago je smanjena u travnju, nakon tromjesečne stagnacije, a u Hrvatskoj zadržala se na razini iz prethodnog mjeseca, pokazale su u četvrtak najnovije procjene Eurostata.
U 20-članoj eurozoni stopa nezaposlenosti mjerena metodologijom Međunarodne organizacije rada (ILO) u travnju je iznosila 6,5 posto, kliznuvši s revidiranih 6,6 posto u mjesecu ranije, pokazuju podaci europskog statističkog ureda.
U EU iznosila je šest posto, zadržavši se na razini iz prethodnog mjeseca.
U travnju prošle godine iznosila je 6,7 posto u eurozoni i 6,1 posto u EU.
Eurostat procjenjuje da je u EU u ovogodišnjem travnju bez posla bilo 13,03 milijuna građana, od čega 11,09 milijuna u eurozoni.
Mjesečna usporedba pokazuje da je broj nezaposlenih u EU smanjen za 18 tisuća, a u eurozoni za 33 tisuće. Na godišnjoj razini njihov se broj smanjio za 212 tisuća u Uniji i za 203 tisuće u eurozoni.
Hrvatska uz Finsku i Portugal
Španjolska i Grčka i dalje jedine imaju dvoznamenkastu stopu nezaposlenosti, koja je u travnju dosezala 12,7 odnosno 11,2 posto.
Slijede Italija i Litva sa stopama nezaposlenosti od 7,8 odnosno 7,5 posto. Blizu je i Švedska sa 7,2 posto.
U Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti mjerena ILO-vom metodologijom u travnju iznosila 6,5 posto, kao i u mjesecu ranije, prema revidiranom podatku. Procjena stope za ožujak podignuta je za 0,3 postotna boda, napominju u Eurostatu.
U travnju 2022. iznosila je 6,7 posto, pokazuju tablice.
Bez posla je u Hrvatskoj u travnju, prema Eurostatovim podacima, bilo 115 tisuća građana, tisuću manje nego u prethodnom mjesecu, prema revidiranim podacima. U odnosu na isti mjesec prošle godine broj im je smanjen za osam tisuća, pokazuju tablice.
Najbliži su Hrvatskoj u travnju bili Portugal i Finska sa stopom nezaposlenosti od 6,8 posto.
Najnižu stopu nezaposlenosti imale su Češka i Poljska, od 2,7 posto. Slijede Malta i Njemačka s 2,8 odnosno 2,9 posto.
Neznatan pad nezaposlenosti mladih
Stopa nezaposlenosti građana u dobi do 25 godina u travnju je u eurozoni iznosila 13,9 posto, kliznuvši za 0,1 postotni bod u odnosu na ožujak.
U EU smanjena je za 0,2 postotna boda, na 13,8 posto.
U travnju prošle godine u eurozoni je iznosila 14,3 posto, a u Uniji 14,2 posto, pokazuju tablice Eurostata.
U statističkom uredu procjenjuju da je u EU u travnju bez posla bilo 2,66 milijuna mladih, od čega gotovo 2,21 milijun u eurozoni.
Broj nezaposlenih mladih u eurozoni u travnju je tako smanjen za osam tisuća u odnosu na isto razdoblje lani, a u EU za 17 tisuća, objavio je Eurostat.
Četvorka iznad 20 posto
Najveću stopu nezaposlenosti među mladima i u travnju je imala Španjolska, od 28,4 posto. Slijede Grčka s 27,4 posto, Švedska s 21 posto i Italija s 20,4 posto.
Među zemljama EU-a čijim je podacima Eurostat raspolagao daleko najnižu stopu nezaposlenosti mladih i u travnju je imala Njemačka, od 6,1 posto.
Slijede Češka, Irska i Nizozemska sa 7,9 posto.
Hrvatska, uz Belgiju, Cipar, Sloveniju i Rumunjsku, nije obvezna dostavljati mjesečne podatke o nezaposlenosti mladih.
U prvom kvartalu Hrvatska je imala stopu nezaposlenosti u toj dobnoj skupini od 19,3 posto, prema revidiranom podatku, uz 26 tisuća nezaposlenih, pokazuje izvješće Eurostata.
Izvješće objavljeno u svibnju pokazivalo je kvartalnu stopu nezaposlenosti od 17,4 posto, uz 26 tisuća nezaposlenih.
Izvor: Hina