Povećanje socijalnih naknada
Novosti s tržišta rada

Povećanje socijalnih naknada

Od 1. siječnja iznos socijalnih naknada za građane će se povećati za oko 10 eura.

Prijedlozi Vladinih odluka našli su se ovih dana u javnom savjetovanju. Ipak, svaki euro više dobro će doći starijim osobama koje su najčešći korisnici ovih pomoći u sustavu socijalne skrbi, prenosi N1.

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike uputilo je ovih dana u javno savjetovanje tri izmjene o visini iznosa socijalnih naknada. Razlike su simbolične, a osim socijalne pomoći, rastu i ostale naknade u sustavu socijalne skrbi. Izmjene će važiti od 1. siječnja 2025. godine. 


Raste osnovica

Pravo na zajamčenu minimalnu naknadu priznaje se samcu ili kućanstvu koje nema dovoljno sredstava za podmirenje osnovnih životnih potreba. Računa se u postotku od osnovice za izračun ove socijalne pomoći, o čemu Vlada odlučuje jednom godišnje. Od iduće godine osnovica će iznositi 160 eura, što je za deset eura više nego sada, prema lanjskoj odluci o osnovici od 150 eura.

Umirovljenici koji su radili minimalnih 15 godina često kažu da bi im bilo bolje da nisu radili, te je li isplativija socijalna pomoć ili mirovina. Podsjećamo i da osobe starije od 65 godina, koje nisu ostvarile pravo na mirovinu ili socijalnu pomoć, mogu dobiti nacionalnu naknadu za starije od 150 eura. Uvjet je da ukupni prihod ne prelazi 300 eura po članu kućanstva. To znači da ako, primjerice, suprug ima mirovinu do 600 eura, a supruga nema prihod, ostvaruje pravo na ovu naknadu.


Rastu i socijalne naknade

Osim zajamčene minimalne naknade, poznatije kao socijalna pomoć, država isplaćuje i druge naknade u sustavu socijalne skrbi. Među njima su, uz ostale, naknada za troškove stanovanja, naknada za ugroženog kupca energenata, naknada za osobne potrebe, jednokratna naknada, naknada za pogrebne troškove. Osnovicu za njihov izračun određuje Vlada, ali ne jednom godišnje kako je to u slučaju socijalne pomoći, nego kad želi.

Prijedlogom odluke koja se ovih dana našla u javnom savjetovanju određuje se da osnovica ovih naknada iznosi 75 eura. Riječ je o povećanju za 8,64 eura u odnosu na dosadašnji iznos osnovice koji prema odluci iz 2022. iznosi 500 kuna (66,36 eura). Uz to, propisano je da osnovica na temelju koje se izračunava iznos naknade za rad udomitelja i iznos opskrbnine iznosi 80 eura.

Naknadu za ugroženog kupca energenata dobiva gotovo 80.000 građana, a među njima i velik broj onih starijih. Među njima su i korisnici osobne invalidnine, odnosno inkluzivnog dodatka te korisnici nacionalne naknade za starije. Vaučerima za struju moguće je podmirivati mjesečne režijske troškove struje, plina i toplinske energije.

Izvor: N1