Na razgovorima za posao rasprava o plaći budućeg djelatnika često je nezgodna tema, kako za zaposlenika tako i za poslodavca. Kada je pravo vrijeme za pokretanje te teme, treba li ju pokrenuti poslodavac ili posloprimac - pitanja su na koja nitko ne može dati točan odgovor. I dok jedni navode kako je tu temu dobro pokrenuti već u prvom krugu pregovora, drugi smatraju kako bi za nju ipak trebalo čekati završne krugove te da ju zaposlenik nikako ne bi trebao prvi otvarati.
Na koji god način pokrenete temu plaće, danas se oko jednog slažu poslodavci, ali i radnici - zbog nedostatka radne snage zaposlenici trenutno imaju veću prednost na ovom polju.
“Postoji puno faktora zbog kojih bi budući zaposlenici pitanje plaće trebali pokrenuti u što ranijoj fazi pregovora za posao. U većini zemalja na tržištu rada postoje i po dva natječaja po zaposleniku. Radnici su trenutno u velikoj prednosti jer imaju mogućnost izbora”, ističe za CNN Linda Babcock, profesorica ekonomije na Carnegie Mellon Sveučilištu.
Drago mi je da smo se upoznali, koliku plaću želite?
"Tvrtke danas sve ranije pokreću temu plaće. Neke primanja svojih budućih zaposlenika navode i u natječajima za posao”, dodala je Kate Dixon, izvršna direktorica i osnivačica Dixon Consultinga.
Iako je prema Dixon izravni pristup najbolji, ističe kako bi radnici u ovom segmentu trebali biti oprezni te se prije samog razgovora dobro informirati o kompaniji. Prema njenim riječima, djelatnik bi svog budućeg poslodavca trebao pitati o općem kretanju plaća u kompaniji ili sektoru za koji se natječe. Kako bi mogao pregovarati o svojim primanjima, radnik mora poznavati poslovnu kulturu kompanije - postoje li bonus i nagrade, kolike su prosječne plaće ostalih kolega, kako izgleda put napredovanja i slično.
Cijene rastu. Kolika treba biti plaća radnika?
Ponuda je na stolu, ali plaća je niža od očekivane. Nemojte se sramiti, pokušavajte pregovarati za veću plaću. Pregovori su dio poslovnog procesa. Ako smatrate da zaslužujete više, nemojte se ustručavati. Pokušajte dogovoriti veću plaću ili bonuse, tumače stručnjaci.
"Poslodavci danas teško pronalaze kvalitetnu radnu snagu, a ako nestabilnoj situaciji na tržištu rada dodamo i inflaciju koja nas je zadesila, tražiti ono što vam s pravo pripada nije sramota”, navodi Rellie Derfler-Rozin, izvanredna profesorica menadžmenta i organizacije na Robert H. Smithu.
Prilikom pregovora o plaći u obzir treba uzeti nekoliko čimbenika. Svaki zaposlenik mora biti svjestan tržišta na kojem se natječe, vrsti posla kojeg obavlja, ulozi koju će imati u kompaniji, kao i doprinosu koji će pružiti timu kojem se želi priključiti. Ne treba zanemariti ni ekonomske čimbenike poput inflacije i općeg gospodarskog stanja, kao ni vlastite vještine i znanja. Proučavanje, je pola posla, tumače stručnjaci. Bez poznavanja tržišta ne možete ni krenuti u pregovore. Ukoliko poslodavac nije voljan otkriti prosječnu plaću zaposlenika u kompaniji ili timu, takve informacije možete pronaći i na internetu. Dobra adresa za takve informacije je i naš portal MojaPlaća koji sadrži čak 55 524 različita profila zanimanja. Na jednostavan način, na portalu MojaPlaća možete otkriti kolika su prosječna primanja u različitim sektorima te pozicijama.