Potraga za radnicima u ugostiteljskom sektoru već je krenula s obzirom da se turistička sezona polako, ali sigurno s ljetnih mjeseci proteže na sve veći dio godine. Potragu za radnicima oglašavaju velike hotelske kuće, ali i manji turistički i ugostiteljski objekti. Opće poznata činjenica jest da na području Republike Hrvatske nedostaje 35 tisuća radnika u turizmu te je sve veća potražnja za stranom radnom snagom u prilog čemu govori i sve veći broj izdanih radnih dozvola radnicima iz trećih zemalja. Za našu turističku sezonu nije optimistično niti to što jedna Njemačka ima deficit od oko 50 tisuća, a Austrija 40 tisuća radnika u turizmu.
Kakvo je stanje s upisivanjem osnovnoškolaca u toliko tražena deficitarna zanimanja kuhara, slastičara i konobara za Zadarski list otkrila je ravnateljica Hotelijersko – turističke i ugostiteljske škole Zadar, Diana Radić Škara, čija škola na godišnjoj razini ukupno upiše od 119 do 129 osnovnoškolaca u zanimanja hotelijersko-turističkog i ugostiteljskog sektora. No, prema svemu sudeći to nije dovoljno, a kapaciteta za proširenje, odnosno povećanje upisnih kvota, čini se da, barem za sada, nema.
– Potražnja za našim trogodišnjim strukovnim zanimanjima poput zvanja kuhar, slastičar i konobar ne jenjava te svake godine upisnu kvotu popunimo odmah u ljetnom upisnom roku. Svake godine, a vjerujem da će tako biti i ove, u ova tri zanimanja upišemo novih 80 do 85 osnovnoškolaca. Trenutačno imamo kapacitete od dva razreda kuhara te po jedan slastičara i konobara, a nadam se da ćemo u doglednoj budućnosti moći upisati barem još jedan razred kuhara. Osim toga, imamo po jedan razred za pomoćne kuhare i slastičare. Naše učenike sufinancira naš osnivač, Zadarska županija i to na način da oni ostvaruju pravo na besplatne udžbenike te popuste na učeničke pokaze i sl., dok država potpomaže učenike slabijeg imovinskog stanja. Nikada nismo imali problema s upisom djece, čak ni onda kada ova zanimanja koja se nude unutar naše škole nisu bila deficitarna. Naime, zainteresiranost roditelja i djece za ta zanimanja nije bila zbog toga što su deficitarna, već stoga jer jer su djeca to željela. Naravno, usprkos zainteresiranosti tog kadra uvijek fali. Kada bi se zaposlili svi koji upišu i završe hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole, a na razini RH ih ima jako puno, to ne bi bio problem. No, nikada prije, pa tako ni sada, svi oni koji završe ovu školu ne znači da će raditi u struci. Nije to tako kod nas, tako je svugdje, to je život. Ni učenici koji nakon gimnazije upišu fakultete, ne završe ih svi te se većina ipak bavi nekim drugim poslovima od onih za koje su se školovali, kazala je Radić Škara, dodajući kako od svake generacije tek 20 posto učenika ostane stvarno u zanimanju za koje su se školovali.
Inače, na portalu MojPosao prošle godine objavljeno je više od 84.000 oglasa za posao, što je 13% više u odnosu na 2021. i čak 22% više u odnosu na pretpandemijsku 2019. godinu, dok je iste te oglase za posao pristiglo gotovo 1,5 milijuna prijava. Među najtraženijim zanimanjima u 2022. godini bila su ona iz područja turizma i ugostiteljstva te prodaje. Da je potražnja za turističkim djelatnicima sve jača pokazuju i podaci s ovogodišnjeg online sajam sezonskih poslova Sezonac.hr na kojem je zabilježeno više od 200.000 posjeta te više od 1.200 000 pregleda stranica, kao i 7.200 prijava na oglašena radna mjesta. Uzimajući u obzir broj natječaja za posao kojima su poslodavci tražili 'pojačanja', najtraženiji sezonski radnici su prodavač, konobar, kuhar, skladištar i sobar/sobarica, a to su ujedno i oglasi s najviše prijava posloprimaca. Na portalu MojPosao trenutno postoji 644 aktivnih oglasa u kategoriji Turizam i ugostiteljstvo.