U kojem trenutku tijekom razgovora o poslu trebamo ’potegnuti’ pitanje plaće?
Selekcijski postupak

U kojem trenutku tijekom razgovora o poslu trebamo ’potegnuti’ pitanje plaće?

Neophodno je odabrati pravi tajming.

Razgovori za posao pred nas znaju staviti niz izazova. 

Za mnoge, nevolje započnu i prije nego što intervju krene. Noć prije dogovorenog sastanka satima se prevrću po krevetu, nevješto dozivajući san na oči i grozničavo testirajući različite kombinacije odgovora na uobičajena pitanja koja se postavljaju u tim prigodama. Ujutro, onako neispavani i s šalicom najsnažnije kave koju su ikada skuhali u ruci, prebiru po ormaru u potrazi za prikladnom odjevnom kombinacijom. Onom koja poručuje „Ja sam kandidat kojeg ste oduvijek tražili“. Potom slijede podjednako nervozna vožnja do ureda potencijalnog poslodavca i nestrpljivo iščekivanje trenutka kada će nas osoba zadužena za provođenje selekcijskog procesa ljubazno pozvati u prostoriju u kojoj će se razgovor odviti.

I tek tada kreće 'prava stvar'.

Detaljna analiza našeg dotadašnjeg radnog iskustva, procjena vještina i znanja koje posjedujemo te pokušaji osobe koja nas intervjuira usmjereni na stvaranje opće slike o nama i dolaska do odgovora predstavljamo li pravi 'fit' za kompaniju.

Dakako, cijelo to vrijeme i mi sami pokušavamo odgonetnuti radi li se o tvrtki u kojoj želimo nastaviti razvijati našu karijeru.

U čitavom nizu informacija koje se tijekom razgovora razmjene, postavljanje jednog pitanja, ili odabir trenutka kada ćemo ga postaviti mnogima i dalje predstavlja popriličan izazov.

Pričamo, dakako, o iznosu plaće.

Prije svega, kako bismo uopće znali odakle krenuti, posebice ako nemamo iskustva iz 'prve ruke' važno je provjeriti kako se kreću plaće za radno mjesto za koje se prijavljujemo. Idealan saveznik na putu pronalaska tih odgovora je MojaPlaća, servis koji prati kretanje plaća za pojedina radna mjesta u Hrvatskoj.

Ok, sad kad smo otkrili koliku plaću možemo očekivati, odnosno tražiti, stižemo do sljedeće dvojbe – kada je pravi trenutak da potegnemo pitanje o plaći? Naročito ako se istoj temi nije posvetila osoba s kojom razgovaramo.

Tko treba progovoriti prvi?

Prema jednom pravcu razmišljanja, nikako nije dobro da kandidati prvi spominju pitanje plaće.

"Nekad smo govorili da ne spominjete plaću rano jer želite proći kroz proces intervjua, dopustiti im da se potpuno zaljube u vas, a onda možete pregovarati o većoj plaći", kaže Stacie Haller, glavna savjetnica za karijere u ResumeBuilderu s više od 30 godina iskustva u zapošljavanju.

Osim toga, drugi upozoravaju, osobe koje nas intervjuiraju mogu našu želju da razgovaramo o plaći vidjeti kao znak da smo tu samo zbog novca, a ne zbog samog posla.

Neka istraživanja čak kažu da potezanje pitanja o plaći u ranoj fazi intervjua za posao pridonosi razlici u plaćama – posebno kada kandidati svoju željenu plaću temelje na prethodnim niskim primanjima, a poslodavci daju ponude temeljene na tim nižim iznosima.

Međutim, napori za veću transparentnost plaća promijenili su obrazac.

Između ostalog, sve više država donosi zakone prema kojima su poslodavci obvezni navesti raspon plaće za određenu ulogu u samom oglasu za posao ili u nekom trenutku tijekom procesa intervjua, bez obzira pita li ih kandidat za to ili ne. Na sličnom je tragu i EU Direktiva o transparentnosti plaća.

Ove politike su itekako popularne i dobro prihvaćene među tražiteljima posla, koji žele veću transparentnost u procesu zapošljavanja i kompenzacije.

Potvrđuje to i anketa iz rujna 2023. godine koju su proveli National Women’s Law Center i Morning Consult na uzorku od 4.402 odrasle osobe, prema kojoj 58% radnika preferira oglase za posao koji uključuju raspon plaće za tu poziciju. Također, otprilike svaki treći radnik kaže da su se prijavili za posao za koji inače ne bi bili zainteresirani jer je u oglasu bi istaknut raspon plaća.

Kako razgovarati o plaći na prvom razgovoru za posao?

Pitanje o plaći najbolje je postaviti u kasnijoj fazi razgovora za posao, kada je poslodavac već pokazao interes za nas kao kandidata. Idealno je čekati dok nas poslodavac ne upita imamo li neka pitanja ili kada nam daju do znanja da smo u užem izboru kandidata. U ranim fazama razgovora trebamo predstaviti naše kvalifikacije, iskustvo i motivaciju za rad u toj tvrtki.

S druge strane, ako nas direktno pitaju o našim očekivanjima u vezi plaće prije nego što smo se nadali, možemo reći da bismo voljeli čuti više o samoj ulozi i odgovornostima prije nego što iznesemo konkretne brojke.

Ukratko, najbolje je pitanje o plaći postaviti kada imamo jasnu naznaku da nas poslodavac ozbiljno razmatra za poziciju ili kada nam izravno postave to pitanje.

I zapamtite, razgovor o plaći u pravo vrijeme može biti ključan za osiguranje zadovoljavajućih uvjeta rada.