Vlada je prilikom nedavnog rebalansa također podcrtala usporavanje gospodarskih aktivnosti u drugom polugodištu, naročito u zadnjem kvartalu, ali s obzirom na dobra ostvarenja u prva tri kvartala rast osobne potrošnje u ovoj godini i po novom se vidi na solidnih 4,5 posto, ali uz svođenje na gotovo simboličnih 0,4% iduće godine.
Jedan od najbržih indikatora privatne potrošnje su podaci o fiskalizaciji, a oni jučer objavljeni pokazuju stanje zaključno s krajem listopada, tj. ovim ponedjeljkom.
Podaci Porezne uprave pokazuju da su u prošlom mjesecu obveznici fiskalizacije iz svih djelatnosti prijavili nepunih 21 milijardu kuna vrijednosti izdanih računa, što je u odnosu na isti lanjski mjesec 20,7 posto ili 3,6 milijardi više, piše poslovni dnevnik.
To je povećanje ostvareno na 8,7% većem broju izdanih računa. Iako je za petinu (nominalno) veći iznos karticama ili gotovinom plaćenih računa respektabilno povećanje, u međugodišnjim usporedbama postotna povećanja posljednjih su mjeseci ipak nešto manja nego u prvom dijelu godine, čemu je pridonijela znatno bolja turistička predsezona.
U prvih 10 mjeseci svi su poduzetnici u sustavu fiskalizacije prijavili gotovo 25 posto veći promet nego lani. Do kraja listopada ostvarili su više od 214 milijardi kuna odnosno oko 42 milijarde više nego u 10 lanjskih mjeseci, s tim da je broj računa povećan 11,6 posto.
Ostaje primijetiti da su od početka godine do kraja listopada cijene u prosjeku porasle 9,9 posto (DZS). Ovogodišnji promet je pak u odnosu usporedivi u pretpandemijskoj 2019. veći za gotovo 30 posto, pri čemu je u odnosu na tu godinu broj računa veći dva posto.
Najveći dio evidentiranog prometa u pravilu se odrađuje kroz fiskalne blagajne u maloprodaji. U djelatnosti trgovine na malo (bez motornih vozila) u prvih deset mjeseci plaćeno je računa u vrijednosti većoj od sto milijardi kuna (100,9 mlrd.), što je iznos koji je lani premašen tek početkom prosinca.
U odnosu na 10-mjesečni lanjski promet ovogodišnji je veći za 13,4 posto, i to na 5-postotnom povećanju broja računa. Poduzetnici u maloprodaji motornih vozila u promatranom su razdoblju ostvarili znatno manji porast prometa (6,4 posto), a podatak o 11 posto više izdanih računa sugerira promjene u strukturi njihovih prometa.
Izvor: poslovni dnevnik