Amazon je postao najnovija velika kompanija koja je uvela obvezan povratak na rad iz ureda svih pet dana u tjednu. Od 2. siječnja, svi zaposlenici korporativnih ureda morat će raditi u uredu, osim ako ne dobiju posebno dopuštenje ili iznimku od menadžera. Ova odluka predstavlja preokret u odnosu na raniju politiku koja je zahtijevala rad u uredu samo tri dana tjedno.
CEO Amazona, Andy Jassy, u dopisu zaposlenicima pojasnio je kako je rad u uredu ključan za jačanje organizacijske kulture i olakšavanje suradnje. Naglasio je da su posljednjih 15 mjeseci, kada su zaposlenici radili tri dana u tjednu iz ureda, samo potvrdili prednosti takvog rada.
Iako je nekoliko velikih kompanija, uključujući Citigroup, Walmart i UPS, već pooštrilo zahtjeve za rad iz ureda, podaci pokazuju da povratak u urede nije privukao veći broj radnika – urede u SAD-u u rujnu ispunjavalo je tek 50% radnika u odnosu na razdoblje prije pandemije.
Stručnjaci vjeruju da će većina tvrtki ipak zadržati hibridni model rada, uz dva do tri dana tjedno u uredu. Prema podacima Flex Indexa, samo jedna trećina američkih tvrtki zahtijeva petodnevni rad u uredu, dok manje od 10% tehnoloških kompanija s više od 1.000 zaposlenika ima takav zahtjev.
Amazon bi mogao naići na otpor zaposlenika zbog ove odluke. Istraživanja pokazuju da su najproduktivniji zaposlenici, žene i milenijalci skloniji napustiti tvrtku ako se uvedu strože mjere povratka u ured. Oštriji zahtjevi za rad iz ureda također bi mogli ograničiti Amazonovu sposobnost da privuče raznovrsniji krug kandidata, budući da su žene, pripadnici manjina i osobe s invaliditetom skloniji radu na daljinu.
Za sada, većina tvrtki usredotočena je na postizanje manjih, realističnih ciljeva u vezi s radom u uredu, budući da se prethodni pokušaji uvođenja strožih pravila nisu pokazali uspješnima. Mnogi lideri su svjesni da se poslovni rezultati ne moraju nužno pogoršati ako zaposlenici ne budu prisutni u uredima svih pet dana tjedno.
Izvor: cnbc make it