Vera Lau (27), u 3 godine radila je u tri različite tvrtke te predstvalja dio generacije koja izgleda propitkuje ideju o korporativnoj lojalnosti.
"Ne mislim da se lojalnost isplati... Sve je vrlo transakcijski. Vrijedni ste samo dok vas oni smatraju vrijednima", rekla je Lau za CNBC Make It. "Ako ne učite i ne zarađujete, vrijeme je da idete."
"Situacija je bila vrlo različita u 80-im i 90-im. Ljudi su bili samo zahvalni što imaju posao i što primaju plaću", rekla je. "Naša perspektiva rada se promijenila...naši životi više nisu izgrađeni oko toga i sama plaća nije dovoljna ni za plaćanje računa niti za kupnju kuće."
Prema studiji WorkProud iz svibnja 2024. koja je obuhvatila 1.000 zaposlenika s punim radnim vremenom, samo 23% radnika mlađih od 42 godine izrazilo je snažan interes za dugoročni ostanak u svojim tvrtkama. Za radnike mlađe od 30 godina, taj postotak pada na 18%.
"Ovi nalazi naglašavaju evoluirajuću prirodu odanosti na radnom mjestu, posebno među mlađim zaposlenicima", rekao je Rick Garlick, vodeći istraživač studije WorkProud.
Čak 43% zaposlenika generacije Z i milenijalaca u Hong Kongu i Singapuru "često razmišlja o napuštanju svojih poslova, što naglašava značajnu namjeru promjene posla", prema izvještaju Endowus i Intellect iz srpnja 2024. koji je obuhvatio 1.000 zaposlenika.
"Kako mlađa radna snaga nastavlja prioritet davati faktorima kao što su ravnoteža između posla i privatnog života te kultura tvrtke, poslodavci moraju prilagoditi svoje strategije zadržavanja kako bi zadovoljili evoluirajuće potrebe i očekivanja ove demografske skupine", rekao je Garlick.
Isplati li se lojalnost u korporativnom svijetu?
U vrijeme kada se čini da promjena poslova postaje sve popularnija, posebno među mladima, postavlja se pitanje gdje to ostavlja "vjernog" zaposlenika. Isplati li se lojalnost u korporativnom svijetu?
Prema Jeromeu Zapati, direktoru ljudskih resursa u Kickstart Ventures, "kratak odgovor je ne."
Zaposlenici koji često mijenjaju poslove vjerojatno su bolje plaćeni jer "povećanja po zasluzi mogu ići samo do određene mjere", a kandidati mogu pregovarati iz pozicije snage kada se pridružuju tvrtki.
"U prošlim generacijama, ako ostanete vjerni organizaciji...brinut će se o vama cijeli život. Trenutno, mirovinske naknade nisu dovoljne za život", rekao je Zapata. Osim toga, česta promjena poslova na početku karijere može čak dati kandidatima"prednost", jer se često pridružuju s većom odgovornošću ili perspektivom.
Postoji, međutim, stigma povezana s čestim promjenama posla. Iako se skakanje s posla na posao općenito više prihvaća među kandidatima na početku karijere, za one na višim, vodećim pozicijama, demonstrativna lojalnost je važna kvaliteta koju tvrtke traže.
"Radnici bi trebali vagati prednosti i nedostatke promjene poslova jer to može biti isplativo ako žele istražiti nove karijerne putove ili povećanje plaće, ali ako to čine prečesto, mogu se smatrati rizičnim za odlazak, i tvrtke mogu biti oprezne u ulaganju u njih", rekla je Sumita Tandon, direktorica za ljudske resurse, APAC u Linkedinu.
Bilo bi mudro da zaposlenici provjere mogu li postići karijerni rast unutar svojih postojećih organizacija kroz nove projekte ili mentore, prije nego što razmotre odluku o promjeni posla, predložila je Tandon.
"Rekao bih profesionalno, objektivno, to mi je samo donijelo dobro... iskreno, više zarađujem, osjećam se kao bolji radnik, imam više perspektive, mogu bolje obavljati stvari, samopouzdaniji sam, lista ide dalje", rekao je Lau.
„No emocionalno i socijalno, suočavate se s puno osuda“, dodala je. „Postoji percepcija da to znači da ste slabi ili razmaženi...ili 'samo Gen Z'. Mnogi od tih izraza se vrlo negativno bacaju...pa je to definitivno imalo negativan utjecaj na mene.“
U svijetu gdje korporativna kultura biva redefinirana od strane mlađih generacija koje odbacuju lojalnost, kompanije mogu zadržati talente nudeći više svojim radnim snagama, rekao je Zapata, od pružanja konkurentne naknade, do prioritiziranja dobrobiti zaposlenika nudeći veću fleksibilnost.
„Korporativni svijet trenutno pobjeđuje, ali osjećam da je to gubitnička bitka“, rekao je Lau. „Neizbježno je da će na kraju mlađa generacija, kroz novi način rada, definitivno prevladati...na kraju, čovjek se mora umiroviti.“
Izvor: CNBC make it