Što učiniti odmah nakon otkaza? Praktičan vodič za brzi oporavak
Selekcijski postupak

Što učiniti odmah nakon otkaza? Praktičan vodič za brzi oporavak

3/10/2025

Otkaz je stresan, ali prvi koraci koje poduzmemo mogu napraviti veliku razliku. Evo što trebamo učiniti odmah kako bismo zaštitili svoja prava, osigurali financijsku stabilnost i brzo pronašli novi posao.

Baš kao što su promaknuća, pregovori oko plaće ili neformalna druženja s kolegama dio našeg poslovnog puta, tako su i otkazi njegova neizbježna stvarnost. Nekad smo mi ti koji biramo otići, tražeći bolje prilike, ali ponekad ta odluka dolazi od druge strane – poslodavca. To može biti šok, poput nagle oluje na inače mirnom putovanju, ostavljajući nas zbunjene i zabrinute za budućnost.

No, važno je znati da nismo bespomoćni. Prvi koraci koje poduzmemo odmah nakon otkaza mogu biti presudni za našu financijsku sigurnost i daljnju karijeru.

Ako se iznenada nađeš bez posla, stručnjaci preporučuju sljedeće korake:

1. Spremi svu komunikaciju vezanu uz otkaz na privatni e-mail

Prije svega, sačuvaj svu relevantnu komunikaciju o svom otkazu koja se odvijala putem službenog e-maila, Slacka ili drugih platformi.

"Svi e-mailovi, poruke i bilo kakva dokumentacija koju imamo o tome", savjetuje Arick Fudali, partner i odvjetnik u tvrtki Bloom Firm, "proslijedi na svoju privatnu e-mail adresu. Napravi snimke zaslona. Što god je potrebno kako bismo to sačuvali, jer jednom kad napustimo tvrtku, više nećemo imati pristup tim porukama."

Brzina gubitka pristupa radnim računima varira – u nekim slučajevima, pristup se prekida odmah, dok u drugima može trajati do kraja dana ili tjedna.

Ako imamo i druge podatke koje želimo sačuvati, imaj na umu da pravila o povjerljivim informacijama i dalje vrijede. Zaposlenici u državnim institucijama ili oni koji rade s osjetljivim podacima trebali bi biti posebno oprezni kako ne bi prekršili zakone ili interne politike tvrtke.

Ostao/la si bez posla? Ne očajavaj, jer tvoj novi posao je iza ugla! Pretraži ponudu poslova na MojPosao i nastavi graditi svoju karijeru.

2. Pažljivo pročitaj sporazum o otpremnini prije potpisivanja

Nemoj odmah pristati na uvjete koje ti tvrtka nudi, savjetuje Fudali.

"Moj najbolji savjet je da ne potpisujemo nikakav sporazum o otpremnini niti bilo kakav dokument koji potvrđuje primitak obavijesti o otkazu", kaže Fudali. Također, nemoj ni e-mailom potvrđivati primitak obavijesti o otkazu jednostavnim "Potvrđujem".

Ako je naš otkaz potencijalno nezakonit – primjerice, ako smo otpušteni zbog diskriminacije na temelju rase, spola, invaliditeta ili kao odmazda zbog prijave uznemiravanja – potpisivanjem možemo nehotice odustati od svojih prava.

Pažljivo pročitaj što ti tvrtka nudi, prouči pravila firme i istraži zakone o pravima radnika. Ako sumnjaš da je otkaz bio nezakonit, konzultiraj se s odvjetnikom – mnogi nude besplatne konzultacije.

"Nažalost, sve češće vidimo da poslodavci koriste ‘otkaze’ kao izgovor za otpuštanje zaposlenika koji bi trebali biti zaštićeni", kaže Fudali. "To uključuje zaposlenike na bolovanju, roditeljskom dopustu ili one koji su prijavili uznemiravanje, diskriminaciju ili nepravilnosti u radu."

Ako si u takvoj situaciji, važno je da odmah pismeno obavijestiš poslodavca o svom zaštićenom statusu i sačuvaš sve relevantne dokumente.

3. Pobrini se za osnovne financijske i pravne potrebe

Odmah poduzmi korake kako bi osigurao/la financijsku stabilnost.

Provjeri imaš li pravo na naknadu za nezaposlene i prijavi se što prije. 

Također, što prije kreni s traženjem novog posla.

Bez obzira na to hoćeš li poduzeti pravne korake protiv poslodavca, najvažnije je da se pobrineš za sebe i svoju budućnost.

Izvor: CNBC make it