Kako možemo 'olakšati život' zaposlenicima s djecom?
Kutak za poslodavce

Kako možemo 'olakšati život' zaposlenicima s djecom?

Ako smo im doista podrška, zauzvrat ćemo dobiti angažiranije, zadovoljnije i lojalnije radnike. I ljude koji neće zazirati od toga da nas pohvale prijateljima ili na društvenim mrežama.

Suvremeni svijet rada dinamično se mijenja, a s njim i izazovi s kojima se suočavaju zaposleni roditelji. Balansiranje poslovnih i obiteljskih obveza nikada nije bilo jednostavno, a posljednje desetljeće donijelo je novi set izazova koji su dodatno opteretili radne obitelji.
 
Prema istraživanju Pew Researcha, gotovo polovica zaposlenih roditelja tvrdi kako je pandemija otežala uspješno 'žongliranje' privatnim i profesionalnim životom. Posebno su na udaru zaposlene majke, koje navode kako se suočavaju s različitim preprekama koje utječu na njihov osjećaj zadovoljstva poslom.
 
U tom kontekstu, ključno je da poslodavci prepoznaju važnost pružanja odgovarajuće podrške zaposlenim roditeljima. 
 
Osiguravanje fleksibilnosti, prilagodljivih radnih uvjeta i dodatnih beneficija može značajno utjecati na njihovu dobrobit i zadovoljstvo na radnom mjestu. Time ne samo da pomažemo zaposlenicima da bolje upravljaju svojim vremenom i odgovornostima, već doprinosimo stvaranju inkluzivnih i empatičnih radnih okolina.
 
Kako bi zadržali i privukli talente, poslodavci moraju ponuditi konkretne mjere podrške koje odgovaraju na stvarne potrebe svojih zaposlenika. Fleksibilno radno vrijeme, mogućnosti rada od kuće, dodatna sredstva za obrazovanje ili brigu o djeci, te stvaranje sigurnog prostora gdje se roditelji mogu osjećati podržano i povezano, samo su neki od načina kako radne okoline mogu postati bolja mjesta za zaposlene roditelje.
 
Ako želite zadržati i podržati svoje talentirane zaposlenike koji su roditelji i skrbnici, evo nekoliko pogodnosti koje možete razmotriti:
 

1. Fleksibilnost u radu

 
Fleksibilnost je ključna za svakoga tko brine o djeci, starijim roditeljima ili pak kućnim ljubimcima. Ako vam to priroda posla kojim se kao tvrtka bavite omogućava, pružanje slobode radnicima a svoje radne zadatke obavljaju prema vlastitom rasporedu predstavlja pogodnost od neizmjerne važnosti, objavio je Monster.
 
„Beneficije poput fleksibilnog radnog vremena, rada na daljinu i skraćenih radnih tjedana mogu napraviti veliku razliku”, kaže Linda Shaffer, glavna osoba za ljudske resurse i operacije u Checkru, tehnološkoj platformi za upravljanje ljudskim resursima. „U Checkru nudimo fleksibilne početke i završetke radnog vremena, što omogućuje ljudima svoj raspored 'slažu' oko obveza koje su vezane uz njihovu djecu. Također, imamo politiku rada na daljinu koja omogućuje roditeljima da rade od kuće kad je to potrebno.”
 

2. Rad na daljinu

 
Osiguravanje budžeta koji će vašim radnicima omogućiti kupnju opreme namijenjene radu na daljinu može povećati njihovu učinkovitost kod kuće.. Na primjer, roditelj koji radi od kuće mogao bi imati koristi od slušalica s poništavanjem buke, dobrog mikrofona ili čak jastučića za sjedenje koji čini stolicu udobnijom.
 
„Volim kad vidim tvrtke koje kažu: ‘Pronađite mirno mjesto u svom domu za rad’”, kaže Jill Santopietro Panall, konzultantica za ljudske resurse u 21Oak HR Consulting. „Ako imate troje ili četvero djece, to nije moguće. Upitajte se što toj osobi doista treba?
 

3. Radna grupa za zaposlene roditelje (ERG)

 
Radne grupe za podršku zaposlenicima pomažu različitim skupinama ljudi unutar tvrtke da se osjećaju povezano te doprinose većem angažmanu zaposlenika.
 
„Pružanje sigurnog prostora gdje zaposlenici mogu biti svoji i raspravljati o tome kako bolje funkcionirati unutar radnog okruženja može biti vrlo učinkovito”, kaže Adam Selita, izvršni direktor i suosnivač tvrtke The Debt Relief. „Dokazano je i da ERG-ovi pomažu pridonose većem zadovoljstvu na radnom mjestu te poboljšavaju uvjete rada za zaposlenike koji se osjećaju marginalizirano.”
 

Putem Pulsera jednostavno, brzo i pouzdano izmjerite razinu zadovoljstva zaposlenika, njihovu angažiranost, eNPS, ESI te glavne faktore motivacije!

 

4. Subvencije za dječju skrb

 
Roditelji često nailaze na financijske izazove pri organizaciji čuvanja djece. Subvencije ili naknade za vrtiće, jaslice ili plaćene usluge čuvanja djece mogu značajno olakšati taj teret. Neki poslodavci mogu ponuditi subvencionirane vrtiće unutar svojih poslovnih objekata ili partnerstva s lokalnim centrima za dječju skrb kako bi smanjili troškove za roditelje.
 

5. Dodatni dani bolovanja za roditelje

 
Bolest djece ili neočekivane obiteljske situacije mogu uzrokovati da zaposleni roditelji moraju izostati s posla. Dodatni dani bolovanja osiguravaju da roditelji mogu ostati kod kuće bez pritiska ili osjećaja krivnje zbog izbivanja. Neki poslodavci također uvode posebne dane za hitne obiteljske situacije, koji nisu nužno povezani s osobnom bolešću zaposlenika.
 

6. Programi za ravnotežu između posla i privatnog života

 
Tvrtke mogu organizirati radionice, tečajeve i savjetovanja o upravljanju vremenom, tehnikama smanjenja stresa i važnosti mentalnog zdravlja. Također, mogu ponuditi resurse kao što su savjetodavne linije ili grupne terapije koje pomažu zaposlenicima da se nose s izazovima roditeljstva. Time se smanjuje stres, povećava motivacija i podržava dugoročno zadovoljstvo i angažiranost zaposlenika.
 
Ovi načini podrške mogu značajno doprinijeti boljitku radnika s djecom, osiguravajući im potrebne resurse i fleksibilnost kako bi uskladili svoje profesionalne i obiteljske obveze. Tvrtke koje prepoznaju važnost ovakvih inicijativa često bilježe poboljšanje u zadovoljstvu, lojalnosti i produktivnosti svojih zaposlenika.